Zbliżenie na cerę kobiety
in

Typ cery – jak rozpoznać skórę mieszaną, tłustą lub suchą?

Nawet najdroższe kremy mogą się okazać nieskuteczne, jeżeli prawidłowo nie określimy typu naszej skóry. Bowiem to właśnie ma kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich kosmetyków. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo rozpoznać typ naszej cery!

Każda pielęgnacja powinna mieć swój początek w odpowiednim rozpoznaniu typu naszej skóry. Bowiem cera mieszana ma zupełnie inne potrzeby, niż cera sucha. Dlatego nawet najdroższe kosmetyki mogą się okazać nieskuteczne, jeżeli nie będą odpowiednio dobrane do naszej skóry. Typ cery to genetycznie uwarunkowany podstawowy stan skóry, a fakt, czy nasza skóra jest tłusta, mieszana, a może normalna możemy ocenić sami w domowym zaciszu.

Jak w domu ocenić typ cery?

Różne typy cery u dwóch kobiet
Odpowiednie rozpoznanie typu cery jest bardzo ważne

Ze względu na aktywność gruczołów łojowych i potowych możemy wyróżnić cztery podstawowe typy cery: tłustą, mieszaną, normalną i suchą. Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które możemy obserwować na co dzień i często na tej podstawie określić, jakiego typu skóry jesteśmy posiadaczkami.

Już po zachowaniu naszej skóry po kontakcie z woda i mydłem możemy określić jej typ. I jest to najprostsza metoda, która pozwoli nam wstępnie rozpoznać z jaką cerą mamy do czynienia. Na taką mieszankę najlepiej zareaguje cera normalna, na której nie zauważymy żadnych zmian. Cera sucha na wodę z mydłem zareaguje uczuciem ściągnięcia, a tłusta będzie się błyszczała po takim myciu. Natomiast cera mieszana łączy w sobie zachowanie cery suchej (na policzkach) i tłustej (w strefie T).

Pielęgnacja poszczególnych typów cery

Kosmetyki do pielęgnacji
Każdy typ skóry wymaga od nas innej pielęgnacji

Jak już ustaliłyśmy, codzienna pielęgnacja powinna być uzależniona od typu naszej skóry. Najmniej wymagająca jest niewątpliwie cera normalna. Na co dzień do jej pielęgnacji używamy kremów nawilżających i lekkich preparatów oczyszczających. A na noc świetnie się sprawdzi lekki krem natłuszczający, o właściwościach odżywczych. Przy cerze suchej nie należy zapominać o nawadnianiu i nawilżaniu, stosując w jej przypadku tylko i wyłącznie delikatne produkty oczyszczające.

Z kolei cera tłusta wymaga od nas oczyszczania, ale nie możemy zapominać również o nawilżaniu. Dobrym pomysłem będzie również wprowadzenie kosmetyków złuszczających, które często posiadają również właściwości normalizujące. Z kolei w przypadku cery mieszanej z policzkami postępujemy jak ze skórą suchą, natomiast strefa T wymaga pielęgnacji dostosowanej do cery tłustej.

A jaki Wy macie typ cery? Na co kładziecie szczególny nacisk przy pielęgnacji? Zachęcamy do komentowania!

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

Ojciec z noworodkiem

Urlop ojcowski – kiedy na niego się wybrać?

Sienna Miller na konferencji prasowej

Sienna Miller i jej styl