Dziecko, które uczy się pisania
in

Jak pomóc leworęcznym dzieciom w nauce pisania?

Około 10% ludności świata to osoby leworęczne. Jeszcze nie tak dawno, dzieci w szkole karano za pisanie „złą” ręką, dziś jednak trzeba wiedzieć jak wychowywać leworęczne dzieci. W ten sposób z pewnością wspomożemy ich prawidłowy rozwój.

Korzyści z bycia leworęcznym

Prawa półkula mózgu kontroluje lewą rękę, jest również odpowiedzialna za muzykę, sztukę, percepcję i emocje. Osoby leworęczne mają sporą szansę być bardziej emocjonalne i artystyczne. Około 20% wszystkich członków Mensy to osoby leworęczne. Niektórzy badacze uważają, że geniusz pochodzi z konieczności częstszego używania obu stron mózgu. Niestety zbyt wiele leworęcznych dzieci rezygnuje z tego typu aktywności z powodu stresu. Dlaczego? Instrumenty i przedmioty, których potrzebują, jak choćby proste nożyczki czy myszki komputerowe, są przeznaczone dla osób praworęcznych. Trzeba szukać czasem odpowiednich narzędzi czy specjalnie jak zamawiać.

Wyzwania leworęcznych dzieci

Leworęczne dziecko w szkole
Leworęczne dziecko czeka w szkole wiele wyzwań

Dorastające leworęczne osoby naprawdę żyją w świecie praworęcznych ludzi – a rodzice często tego nie dostrzegają. Spróbuj przez jeden dzień ćwiczyć wykonywanie czynności głównie lewą ręką – wtedy zobaczysz, w jaki sposób Twoje dziecko doświadcza otaczającego je świata. Na przykład drzwi mają klamkę po prawej stronie, co sprawia, że leworęczni uderzają się w stopę, np. otwierając lodówkę.

W wielu szkołach i uczelniach dostępne są na przykład krzesła z blatem doczepionym po prawej stronie. A jeśli połączymy je z kołonotatnikiem ze spiralą, która utrudnia pisanie, to tworzy się kombinacja trudna do przeskoczenia dla leworęcznego dziecka. Podobnie, w większości szkół są też klasyczne proste ławki – gdy nauczyciel posadzi twoje dziecko po prawej stronie, obok osoby praworęcznej, niemal na pewno będą uderzały się wzajemnie łokciami.

Jak uczyć leworęczne dziecko pisać

Leworęczne dziecko powinno wyżej trzymać długopis

W szkole największą przyczyną stresu jest dla nich nauka pisania. Dlaczego? Ponieważ w Polsce czytamy od lewej do prawej – lewa ręka w trakcie pisania zakrywa to, co dziecko już napisało, co może powodować frustrację. Dodatkowo małe dzieci, pod wpływem stresu, mogą zapominać, co już napisały. Dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby zgłosić nauczycielowi leworęczność Twojej pociechy.

Dzieci leworęczne powinny zacząć trzymać pisak wyżej niż praworęczne (jakieś 3-4 cm zamiast 1-2 cm od końcówki), w ten sposób łatwiej zobaczą to, co napisały. Możesz zaznaczyć to miejsce za pomocą naklejki (mazak pobrudzi im palce). Przypomnij im, aby nie trzymać ołówka zbyt mocno. Zapytaj, czy nauczyciel Twojego dziecka pracuje nad tym również w szkole.

Litery i wzory

Litery na tablicy
Warto umieszczać litery w miejscu widocznym dla dziecka

Twoje dziecko może pisać litery inaczej niż Ty. Może, na przykład, najpierw zaznaczyć kropkę, potem dodać literę „i” lub rysować S od dołu do góry. To w porządku. Tak długo, jak ich litery są czytelne, nie ma problemu. Warto pamiętać, by przykładowe litery znajdowały się nad zeszytem, w którym Twoje dziecko pisze, a nie po lewej stronie.

Książki i podręczniki, które umieszczają wzór litery po lewej stronie, są trudniejsze dla leworęcznych. Może to być przyczyną większej liczby błędów niż u dzieci praworęcznych i może oznaczać, że dzieciom nauka może zająć więcej czasu.

Czy Wy sami zmagaliście się z podobnymi problemami? Mieliście wsparcie w swoich rodzicach? Zachęcamy do komentowania!

Comments

Leave a Reply
  1. Dobrze, że wiedza tak poszła do przodu i nie stresuje się już dzieci wiązaniem rąk i zmuszaniem do używania prawej ręki! Mój Tata był leworęczny i zawsze mnie to dziwiło, że jadł lewą ręką, a pisał prawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

Prezenty na dzień kobiet

Ciekawe prezenty na Dzień Kobiet

Kobieta po 30

Idealny wygląd skóry po 30-tce