zabawki edukacyjne dla dzieci
in

Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Wszyscy wiemy chyba, że dzieci są naszą przyszłością. Dlatego warto inwestować w przyszłość swojego dziecka. Zabawki edukacyjne potrafią dać maluchom naprawdę dużo frajdy, zwłaszcza gdy osiągają pierwsze sukcesy i gdy bawią się wspólnie z rodzicami czy opiekunami.

Jak wybierać zabawki edukacyjne?

Dobre zabawki edukacyjne rozwijają umiejętności dziecka, zwłaszcza motorykę (poruszanie się, a zwłaszcza manipulację małymi obiektami), wyobraźnię i zdolności poznawcze. Dzieci w przedszkolu uczą się kolorów, kształtów, pojęć „więcej i mniej”,  czy opowiadać proste historie. Być może nie muszą umieć czytać, ale pięcio-sześciolatki powinny rozpoznawać pewne litery i liczyć do dziesięciu. Najważniejsze w zabawkach jest jednak wyrobienie umiejętności, które przydadzą dzieciom się tak w później w szkole, jak i w dorosłym życiu. Dzieci w przedszkolu dopiero uczą się wspólnej zabawy w grupie — dlatego skupiamy się głównie na zabawkach dla jednego dziecka.

Sortowanie

układanki dl dzieci
Wieloelementowe układanki mogą zająć dzieciom kilka godzin

Podstawową zabawką dla małych dzieci jest tzw. Sorter, zwykłe pudełko z dziurami – do trójkątnej dziury pasuje tylko trójkątny klocek, i tak dalej. Polecamy zwłaszcza takie wykonane z naturalnych materiałów, jak gruby karton czy drewno, są bardzo ekologiczne. Z drugiej strony plastikowe zabawki mają dodatkowe cechy – elektroniczne liczydła, wydają z siebie dźwięki czy słowa. Tego typu zabawki mogą też uczyć kolorów, liczb, często mają też różne poziomy zabawy.

Układanki

Układanki dla najmłodszych mają tylko od dwóch czy trzech elementów, ale starsze, pięcio-czy sześcioletnie dzieci mogą spokojnie poświęcić kilka godzin na ułożenie nawet wieloelementowych puzzli. Wielu rodziców nie lubi jednak puzzli – nie mają elementu rywalizacji czy współpracy. Dlatego warto zobaczyć czy puzzle nie zawierają dodatkowych cech — może po złożeniu zmieniają się w planszę do gry, można je kolorować czy łączyć w zestawy.

Zabawki muzyczne

Tego typu zabawki doskonale wpływają na rozwój kreatywności, dzieci uczą się rozróżniać dźwięki wysokie od niskich. Zabawkowe gitary, cymbałki czy mikrofony może nie uczynią z dziecka nowej gwiazdy filmowej, ale na pewno dadzą mu sporo radości i stanowić będą dobre przygotowanie do szkolnych lekcji muzyki. Wybieraj raczej instrumenty, na których dziecko może naprawdę grać, niż takie, które same grają. Chcesz wzmóc kreatywność, nie ją ograniczać.

Karty memory

pamięć dziecka
Ćwiczenie pamięci dzieci jest bardzo ważne

Taka gra pomaga dzieciom ćwiczyć pamięć. Można ją znaleźć w wielu różnych rodzajach, często z wersjami dla młodszych dzieci, oraz z bardziej złożonymi ćwiczeniami logicznymi dla starszych. Małe dzieci mogą grać w memory ze wszystkimi kartami odsłoniętymi. Oczywiście, możesz znaleźć też inne ciekawe gry planszowe, ćwiczące umysł i skojarzenia. Inną propozycją są łamigłówki czy labirynty, które na pewno zajmą dzieci na godziny, zapewniając im tak potrzebne ćwiczenia logiczne.

A czy wy macie jakieś ulubione zabawki, które polecilibyście innym rodzicom? Zostawcie swoje propozycje w komentarzach!

Comments

Leave a Reply
  1. Zabawki z pewnością są świetną opcją dla zajęcia dziecku czasu. Tym bardziej edukacyjne, sprawiają że możemy dla dziecka połączyć przyjemne z pożytecznym naukę i rozrywkę. Bardzo fajny wpis, z przyjemnością jeszcze tutaj wpadnę. Pozdrawiam;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

koszule damskie w modnym wydaniu

Koszule damskie idealne na wiosnę!

spódnice w modnym wykonaniu

Spódnice i trendy na sezon wiosna-lato 2019