Ojciec z noworodkiem
in

Urlop ojcowski – kiedy na niego się wybrać?

Wszyscy doskonale wiedzą, że nie tylko kobiety mają urlop macierzyński. Także i Panowie mają możliwość wybrać się na urlop ojcowski. Warto więc zastanowić się kiedy warto wybrać się na taki 14-to dniowy urlop?

Taki urlop z pewnością się przyda się aby odciążyć odrobinę każdą kobietę. O tym, w jaki sposób można pomóc młodej mamie pisaliśmy już w artykule pt. Jak młody tata może wspomóc kobietę w opiece nad niemowlakiem, a urlop ojcowski warto dopisać do tej listy. Wypada się jednak zastanowić nad tym, kiedy go wykorzystać? Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie przysługującego urlopu na wspólne wakacje z maluchem, gdzie całą rodziną spędzimy wspólnie czas. A co ważniejsze, mama będzie w stanie odrobinę odetchnąć.

Urlop ojcowski – wspaniałe dwa tygodnie

Ojciec z dzieckiem
Urlop ojcowski to doskonała opcja, żeby spędzić czas z dzieckiem

Ojcowska pomoc to z pewnością odciążenie kobiety nie tylko od codziennych obowiązków przy dziecku. Ale również wytworzenie więzi między ojcem a dzieckiem. Dla wielu osób przed ciążą wydaje się, że zaplanowanie z wyprzedzeniem późniejszych dni nie stanowi problemu. Może się to okazać dość mylące.

Dobrym okresem na wykorzystanie urlopu ojcowskiego mogą okazać się pierwsze dwa tygodnie po porodzie. Są to najpiękniejsze dni, które możecie ze sobą przeżyć. Będzie to z pewnością świetny czas, a oprócz niezapomnianych wspomnień świeżo upieczona mama otrzyma pomoc od partnera w opiece nad noworodkiem. Dlatego jeżeli oczekujecie przyjścia swojej małej chluby, pamiętajcie, żeby spędzić pierwsze dwa tygodnie ze swoją partnerką i dzieckiem. Gdyż te parę dni zdarza się tylko raz. A będziemy je pamiętać do końca życia.

Urlop ojcowski – informacje jakie musisz wiedzieć

Ojciec z dzieckiem na wakacjach
Podczas urlopu ojcowskiego można zbudować mocną więź z dzieckiem

Czas trwania urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni kalendarzowych, niezależnie czy ciąża była pojedyncza czy mnoga. Wypada wiedzieć, że te 2 tygodnie możemy wykorzystać na dwa sposoby. Czyli jednorazowo ciągiem 14 dni, lub rozłożyć go na dwie równe części po 7 dni. Pamiętajmy, że na wykorzystanie urlopu ojcowskiego Panowie mają 2 lata od narodzin dziecka lub dzieci. Niestety, jeżeli nie urlop nie zostanie wykorzystany to przepadnie i w żaden sposób nie należy się za niego uregulowanie w formie finansowej.

Aby uzyskać taki urlop wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Bez problemu można go znaleźć w internecie i złożyć uzupełniony u swojego pracodawcy. Ważną sprawą, która z pewnością zainteresuje wiele osób jest wynagrodzenie. Podczas urlopu ojcowskiego podobnie jak w przypadku wypoczynkowego przysługuje 100% wynagrodzenia. Dlatego możemy być spokojni o zabezpieczenie finansowe.

Dajcie znać w komentarzu czy informacje były dla Was przydatne? A może urlop ojcowski macie już za sobą?

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

Marynarka męska

Błędy popełniane przy doborze marynarki

Zbliżenie na cerę kobiety

Typ cery – jak rozpoznać skórę mieszaną, tłustą lub suchą?