Ochrona środowiska
in

Filozofia Zero Waste – o co w tym chodzi?

Coraz więcej mówi się o ekologicznym stylu życia, a tym samym coraz bardziej jesteśmy świadomi wpływu naszych działań na środowisko. Właśnie jego dobro mając na uwadze powstała filozofia Zero Waste. Ale o co w tym chodzi?

Zero Waste jest jednym z najgorętszych trendów 2019 roku, zwłaszcza w kręgu osób zainteresowanych minimalizmem i ochroną środowiska. Bowiem właśnie takie cele łączy w sobie owa filozofia – zakłada ona maksymalne zmniejszenie produkcji odpadów. Jeżeli zależy nam na dobru naszej planety i chcemy ograniczyć zbędne zaśmiecanie środowiska, to podpowiadamy jak to zrobić.

Jak żyć zgodnie z Zero Waste?

Warto brać na zakupu swoje torbu
Ekologiczna torba na zakupach

Życie człowieka składa się z dużej liczby aktywności, a praktycznie wszystkie z nich prowadzą do powstawania śmieci. W związku z tym naprawdę ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której liczba wytworzonych przez nas śmieci spadnie do zera. I właśnie z tego względu Zero Waste wydaje się idealnie funkcjonować jedynie w teorii. Możemy jednak podjąć kilka prostych kroków, które rzeczywiście ograniczają zaśmiecanie środowiska. Od czego zacząć?

Już chociażby wybierając się na zakupy możemy znacznie ograniczyć liczbę śmieci, która się z nimi wiąże. Na początek warto pamiętać o tym, żeby zabierać własną torbę. To sprawi, że kolejna plastikowa reklamówka nie spocznie gdzieś na dnie oceanu, a to już dobry początek. Oprócz tego możemy zrezygnować ze zbędnych foliowych woreczków, na przykład na owoce, tylko wziąć je “luzem”. Dobrym nawykiem będzie również poproszenie sprzedawcy o to, żeby nie drukował nam potwierdzenia płatności, np. kartą.

Kluczowe zasady Zero Waste, których warto przestrzegać

  • Śmieci rozsypane wokół kosza
    Segregacja śmieci prowadzi do mniejszego zaśmiecania środowiska

    Po pierwsze, powinniśmy odmawiać. Mówienie “nie” zbędnym zanieczyszczeniom – w postaci niechcianych ulotek, czy jednorazowych opakowań – to zdecydowanie dobry nawyk, który warto w sobie wyrobić.

  • Idąc dalej, warto również zredukować liczbę przedmiotów, którymi się otaczamy. Najczęściej jest tak, że wcale nie potrzebujemy wszystkiego, co na co dzień mamy pod ręką. Dlatego warto otaczać się tylko tym, czego rzeczywiście potrzebujemy.
  • Dobrym nawykiem jest używanie wielorazowych opakowań. Przecież ze słoika po dżemie możemy zrobić miejsce do przechowywania ryżu, a w dziurawym garnku możemy zasadzić zioła.
  • Segregowanie śmieci jest bardzo ważne i nie należy o nim zapominać. To ma realny wpływ na środowisko.
  • Warto również starać się naprawiać to, co nie jest całkowicie zniszczone i nadaje się do dalszego użytkowania. Dlatego dobrze nie zastępować nowymi rzeczami np ubrań, które możemy zszyć.

Słyszeliście już o Zero Waste? Na co dzień staracie się ograniczać zaśmiecanie środowiska? Czekamy na Wasze komentarze!

Comments

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

Modne dodatki i akcesoria do stylizacji

Modne akcesoria i dodatki – trendy wiosna 2019!

Mężczyzna na plaży z widocznymi mięśniami brzucha

Jak zrobić widoczne mięśnie brzucha na lato?