Korzyści płynące z używania oleju rzepakowego

Nie bez powodu coraz częściej głoszone są informacje, aby zwracać uwagę na to, co spożywamy. Takie hasło jak: „jesteś tym, co jesz” na pewno każdy z Nas nie raz słyszał w swoim życiu. Wszystko dzieje się za sprawą niesamowicie istotnego wpływu pożywienia na samopoczucie. Przekłada się to bezpośrednio na utrzymanie zdrowia w optymalnym stanie, a co za tym idzie – wydłużenia życia. W każdej kuchni używany jest olej. Jednak nie bez znaczenia jest to, po jaki rodzaj produktu sięgamy. W poniższym artykule przyjrzymy się olejowi rzepakowemu. To chyba jeden z najbardziej popularnych zamienników tłuszczy zwierzęcych.

Dlaczego olej rzepakowy jest tak popularny?

Przede wszystkim olej rzepakowy jest stosunkowo tani i ogólnodostępny. Na terenie krajów Unii Europejskiej produkowanych jest około 10 milionów ton oleju rzepakowego w skali roku. Dzieje się tak za sprawą tego, że spośród wszystkich dostępny rodzajów tłuszczów roślinnych to właśnie olej rzepakowy wyróżnia się pod względem składu oraz zawartości drogocennych kwasów tłuszczowych. Przykładem tego jest zawartość 10-krotnie większej ilości omega-3, niż w oliwie z oliwek.

Jest wielozadaniowy, ponieważ jego wykorzystanie nie ogranicza się tylko do smażenia, ale także używany jest do pieczenia ciast, czy dań wytrawnych. Ponadto stanowi idealny dodatek do dań na zimno ( np. sałatek ). Jego neutralny zapach nie zaburza walorów smakowych przygotowywanych potraw, tak jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów olejów roślinnych. Wszystkie te zalety przyczyniają się do chęci sięgania po ten typ tłuszczu.

Zdrowie na talerzu, czyli kwasy tłuszczowe w oleju rzepakowym

Od dawna wiadomo, że tłuszcze roślinne są znacznie zdrowsze, niż zwierzęce. Olej rzepakowy jest źródłem wielu cennych składników i witamin. Najbardziej dobroczynny wpływ na zdrowie mają zawarte w nim kwasy tłuszczowe. Dzięki obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi – zbawiennie oddziałują na układ krążenia i pracę serca. Na szczególne uznanie zasługują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak:

  • omega-6,
  • omega-3.

W oleju rzepakowym występują one w najbardziej pożądanym stosunku tj. omega-6 jest dwa razy więcej, niż omega-3.

Olej rzepakowy nie tylko do spożycia?

Chociaż stosowanie oleju głównie kojarzone jest z kuchnią, to ma on także wiele innych zastosowań. Może być wykorzystywany w domowym zaciszu do:

  • pielęgnacji włosów – doskonale nawilża, odbudowuje strukturę włosa od wewnątrz oraz działa regenerującą i odżywczo na skórę głowy,
  • pielęgnacji skóry – jest hipoalergiczny, dlatego chętnie jest stosowany przez osoby z różnego rodzaju problemami skórnymi,
  • pielęgnacji paznokci – wzmacnia płytkę paznokcia i zapobiega ich łamliwości.

Kto by pomyślał, że to tego rodzaju zabiegów kosmetycznych jest wykorzystywany olej rzepakowy? Właściwości, jakie posiada pozwalają zadbać o organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Szeroko płynące korzyści ze stosowania oleju rzepakowego doceniła także Unia Europejska, która współfinansuje projekt dotyczący oleju rzepakowego. Więcej informacji na temat tego niezbędnika kuchennego można znaleźć na stronie projektu „Olej rzepakowy skarbem Europy”. Nie tylko jest to rzetelne źródło informacji, ale także zbiór ciekawostek oraz sporej ilości przepisów kulinarnych z użyciem tego produktu.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.