zrównoważona moda na świecie
in

Zrównoważona moda – czym jest i co zakłada?

Sustainable fashion, czyli zrównoważona moda to podejście do ekologicznego pozyskiwania surowców, produkcji i projektowania odzieży. Maksymalizuje ono korzyści dla przemysłu mody i społeczeństwa, jednocześnie minimalizując szkodliwy wpływ na środowisko. Można to więc nazwać modą etyczną, ekologiczną lub eko-modą.

Odzież wykonana z materiałów ulegających biodegradacji jest podstawą tego trendu. Duży nacisk kładzie się również na sposób traktowania pracowników produkujących takie ubrania (płaca, jakość środowiska pracy itp.). Istnieje wiele sposobów zrównoważonego rozwoju, ale podstawową koncepcją jest wytwarzanie/kupno odzieży, która nie pozostawia śladu na Ziemi i nie szkodzi ludziom, którzy ją tworzą.

Unikaj fast fashion

idelane zakupy
Fast Fashion to szybkie i tanie szycie ubrań, co przekłada się na ich jakość

Warto zapoznać się z dokumentem The True Cost, można go obejrzeć na Netflix, ale nie tylko. Ten film jest co najmniej szokujący, ponieważ ujawnił rzeczywistość stojącą za branżą „szybkiej mody”. Czym jest szybka moda? Pomyśl o takich miejscach jak TK Maxx, Gap, czy innych znanych detalistach, którzy co tydzień wprowadzają nowe ubrania do swoich sklepów. Film opowiada o tym, jak i gdzie te ubrania powstają i jak traktowani są pracownicy wytwarzający te ubrania.

Z tego filmu dowiedzieć się można, że przeciętny Amerykanin wyrzuca 40 kilogramów odzieży rocznie, a tylko 10% tej odzieży trafia do sklepów typu second-handy. Dokąd zmierza reszta? Cóż, trafiają na wysypiska śmieci na całym świecie, gdzie będą znajdować się na zawsze, ponieważ nie są one wykonane z materiałów ulegających biodegradacji. Większość kobiet na zakupach myśli tylko o krótkoterminowym wpływie, jaki te ubranie ma na ich życie, a nie o wpływie, jaki wywiera na środowisko i innych ludzi na całym świecie.

Kupuj z głową

Wiele kobiet kupuje ciuchy w supermarkecie, czy w tanich butikach, tylko po to żeby nałożyć je raz i potem nigdy więcej ich nie nosić. Warto zastanowić się nad perspektywą tego typu stylizacji i rozważyć wysokiej jakości ubrania, które są często bardziej przyjazne dla środowiska.

zakupy w sieciówkach
Warto kupować ubrania wysokiej jakości

Owszem, etyczna moda jest zazwyczaj droższa niż fast fashion. Jednakże możesz znaleźć niedrogą, ekologiczną odzież, jeśli wiesz jak kupować z głową! Warto przeglądać second-handy, bo nie tylko zmniejszasz swój ślad w środowisku, ale możesz natrafić na niesamowite okazje. Odwiedzaj też outlety i kupuj ubrania wykonane z bawełny i wełny, które się kiedyś rozłożą.

Czasem wystarczy się zastanowić czy tak naprawdę potrzebuję nowej pary kolczyków lub zupełnie nowej pary butów — wystarczy dobrze konserwować już posiadane ubrania. Skorzystaj z etycznie pozyskiwanych ubrań i akcesoriów, aby odświeżyć starsze elementy odzieży. Tak naprawdę moda polega na podkreślaniu własnego stylu. Warto zatem zadbać o klasyczne podstawy szafy, nie ciuchy aktualnie modne, które za kilka miesięcy przestaną takie być.

Zmysł ekologiczny

Pamiętaj jednak, że nieekologiczne ciuchy, które masz w szafie, już zostały wyprodukowane i nie należy ich wyrzucać. Czytając naszą stronę, dowiesz się, jak je najlepiej wykorzystać, kiedy je nosić i jak konserwować. A gdy ubrania zaczną się rozpadać, nie wyrzucaj ich. Oddaj organizacji charytatywnej i zacznij myśleć nad etycznym pochodzeniem odzieży.

Kupuj ubrania, które są wykonane, aby wytrzymywały lata, a nie tylko kilka miesięcy. To nie jest styl życia, na który można przejść z dnia na dzień. Wystarczy jednak, że skupisz się na podejmowaniu decyzji w celu wspierania firm szanujących środowisko. Może to być naprawdę korzystne dla wszystkich. Jeśli będziemy wspierać marki, które myślą o środowisku, będą one nadal odnosić sukcesy. Być może pewnego dnia zdominują przemysł odzieżowy, zajmując miejsce firm z branży szybkiej mody!

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

Odzież męska w solidnym wydaniu

Odzież męska na sezon wiosna-lato 2019

modne swetry na okres przejsciwoy

Swetry w okresie przejściowym! Jak je nosić?