Pierwsza wizyta dziecka u psychologa – kiedy warto skorzystać i jak się na nią przygotować

Wizyta u psychologa może być konieczna, kiedy dziecko zmaga się z różnymi trudnościami, a my, jako rodzice, nie wiemy jak temu zaradzić. Profesjonalna pomoc pozwala lepiej zrozumieć problemy dziecka i poznać sposoby na to, jak je skutecznie wspierać. Pierwsza wizyta dziecka u psychologa może budzić obawy, ponieważ spotyka się ono z nową osobą, która poprzez zadawanie wielu pytań, będzie chciała poznać przyczynę problemu. Dlatego warto dowiedzieć się więcej jak taka wizyta wygląda, by odpowiednio przygotować na nią dziecko.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Na wizytę u psychologa warto umówić się, gdy zauważymy niepokojące zachowania swojego dziecka, np. kiedy stało się ono bardziej nerwowe, łatwej wpada w złość lub stało się wycofane i jest smutne. Niektóre wydarzenia np. śmierć bliskiej osoby, rozwód czy choroba, będą trudnym do przezwyciężenia problemem, który warto skonsultować ze specjalistą. Często sygnały o tym, że dzieje się coś niepokojącego docierają z zewnątrz. Dlatego warto wziąć pod uwagę opinię wychowawców, nauczycieli, ale także rodziny, by nie przeoczyć problemów dziecka. Podstawą jest obserwacja dziecka, jego zachowań w miejscach w których przebywa (szkoła, dom), a także w relacjach z rówieśnikami. Często trudności przejawiają się w postaci niskiej samooceny, nieuzasadnionych lęków lub izolacji.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Przed pierwsza wizyta warto pomyśleć o tym czego oczekujemy od psychologa. Warto nakreślić sobie jaki jest problem. Nie zawsze jest to łatwe, dlatego nie powinniśmy się obawiać, jeżeli nie znamy przyczyn trudności dziecka. Psycholog, poprzez zadawanie właściwych pytań, które mają na celu poznanie dziecka i środowiska w którym przebywa, pomoże nakreślić problem.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Na pierwszą wizytę zazwyczaj zapraszani są jedynie rodzice, by poznać powód konsultacji, czyli z jakim trudnościami musi radzić sobie dziecko, czy ma problemy zdrowotne, jaka jest sytuacja rodzinna itd. Właściwe jest, by na tej wizycie pojawili się oboje rodzice – mama i tata, którzy mogą nakreślić inny punkt widzenia i przyczyny problemów. Na kolejnej wizycie psycholog rozmawia już bezpośrednio z dzieckiem, choć w przypadkach dużych lęków, możliwe jest by rodzic był podczas konsultacji. Rozmowa z dzieckiem przebiega w luźniej atmosferze, zaczynając od swobodnej rozmowy o zainteresowaniach, docierając do sedna problemu, czyli momentu kiedy dziecko otwiera się i wskazuje na swoje trudności.

Harmonia LUX MED oferuje konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży, których celem jest pomoc w rozwiązywaniu różnych trudności, przeciwdziałaniu lękom czy problemom z emocjami. Wizyta u psychologa, oparta na metodzie wywiadu, pozwala na diagnozę problemu, a następnie wskazanie sposobu jego rozwiązania – najczęściej poprzez udział w terapiach indywidualnych lub rodzinnych.

Materiał partnera

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.