czego szukac i jakie beda Zawody przyszłości
in

Zawody przyszłości – w jakim kierunku warto się rozwijać?

Rynek pracy zmienia się w zawrotnym tempie, a wraz z nim wymagania pracodawców. Skutkiem tego jest powstanie nowych specjalizacji, a także rozwój poszczególnych branż zawodowych. Sprawdź, jaką pracę warto podjąć już teraz, żeby wpasować się w zawody przyszłości.

Zawody przyszłości to termin określający ścieżkę rozwoju kariery, w którą warto zainwestować swoje zainteresowanie, czas i przede wszystkim pieniądze. Wiele z niżej wymienionych zawodów będzie w dalszym ciągu wykonywanych stacjonarnie, aczkolwiek dużo z nich będzie umożliwiało pracę zdalną.

Bez względu na to, czy jeszcze wybierasz swoją ścieżkę kariery, czy już od dawna jesteś na rynku – warto sprawdzić, czy obrany zawód będzie poszukiwany przez rekruterów w kolejnych latach.

Potrzebne umiejętności w zawodach przyszłości 2025

doświadczenie zawodowe
Znajomość języków czy umiejętność myślenia adaptacyjnego przyśpieszy poszukiwanie pracy

Rodzaje zawodów, którymi warto się zainteresować w najbliższych latach, charakteryzują się poszczególnymi umiejętnościami miękkimi. Do najbardziej poszukiwanych kompetencji będzie m.in. multitasking. Jest to połączenie cech interdyscyplinarności oraz elastyczności w wykonywaniu kilku zadań jednocześnie. Głównym celem takiej pracy staje się więc zwiększenie wydajności pracownika.

Coraz większe zapotrzebowanie jest na pracownika, który ma rozwinięty poziom myślenia adaptacyjnego. Pozwala on na szybszą i elastyczną zmianę celów pracownika w trakcie wykonywania pracy.

Warto dodać, że wśród wszystkich kwalifikacji bardzo przydatna będzie znajomość języków obcych. W tym przypadku będzie szczególnie ceniona znajomość przynajmniej dwóch języków innych niż rodzimy. Wśród najbardziej potrzebnych dalej będzie język angielski. Jednak warto także zastanowić się też nad nauką języka mandaryńskiego, portugalskiego lub arabskiego.

Lista zawodów, na które prognozuje się zwiększone zapotrzebowanie

Duże zapotrzebowanie będzie na pracowników, którzy zawodowo obracają się wokół Internetu. Wśród nich można wymienić przede wszystkim specjalistów od spraw IT. Duży popyt będą mieć specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem i strukturą sieci, czyli specjaliści od technologii ICT. Pożądani na rynku pracy będą również programiści, testerzy oprogramowania, a także analitycy danych.

medycyba
Branża medyczna cały czas się rozwija, warto również próbować w niej swoich sił

Poszukiwani są także fachowcy od marketingu internetowego. Poszukiwani będą więc specjaliści związani ze sprzedażą w internecie, czyli m.in. copywriterzy, specjaliści SEO i SEM, a także osoby fachowo obracające się w temacie mediów społecznościowych.

Duże zapotrzebowanie na personel będzie mieć w dalszym ciągu branża medyczna. Ze względu na szybkie zmiany stylu życia społeczeństwa potrzebni będą specjaliści związani ze sposobem odżywiania się i prowadzeniem zdrowego stylu życia. Wśród nich najbardziej potrzebni będą dietetycy, diabetolodzy, a także gastrolodzy. Również bardzo poszukiwani będą fizjoterepeuci oraz fachowcy związani z układem ruchowym.

Co sądzicie o zawodach przyszłości i o zapotrzebowaniu na wymienione umiejętności miękkie? Czy któryś z poruszonych zawodów macie okazję już teraz wykonywać, a może podejmujecie się innego rodzaju pracy? Chętnie przeczytamy Wasze odpowiedzi umieszczone w komentarzach pod artykułem.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

0 comments

muszka i poszetka styl 2019

Muszka i poszetka – kiedy po nie sięgać?

Widok w oknie samochodu

Podróż z dzieckiem — jak zaplanować?