Rozdwajające się paznokcie – jak im zapobiec?

Rozdwajające się paznokcie to problem, który dotyka ogromną grupę osób na całym świecie. Powoduje to nie tylko bardzo nieestetyczny wygląd dłoni, lecz również bardzo negatywnie może wpływać również na zdrowie, oraz oczywiście pogłębiać będzie stopniowo coraz mocniej dewastacje płytki paznokcia. W czym tkwi źródło rozdwajania się paznokci oraz co najważniejsze, jak zapobiec temu zjawisku?

Jakie są przyczyny rozdwajających się paznokci?

Żeby znaleźć rozwiązanie problemu rozdwajających się paznokci, najpierw trzeba dokładnie dowiedzieć się, w czym tkwi problem powstawania takiego zjawiska. Co konkretnie powoduje, że paznokcie w taki sposób się uszkadzają? Tylko taka wiedza jest w stanie spowodować, że będzie można zastosować konkretne, bardzo precyzyjne działania mające na celu zatrzymanie tego problemu.
Co zatem wpływa na powstawanie rozdwajających się paznokci? Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, problem jest bardzo złożony i składa się nie z jednego, lecz kilku, jeśli nie kilkunastu różnych czynników. Najczęściej jednak źródłem powstawania takiego defektu na paznokciach jest albo nieprawidłowa dieta, albo też niewłaściwa pielęgnacja paznokci i złe obchodzenie się z nimi.
Co jednak konkretnie powoduje, że powstają rozdwajające się paznokcie? Wpływają na to takie czynniki, jak:

– niedobory witamin, szczególnie z grupy A,E,C,B. Ich brak powoduje nieprawidłowe odżywianie paznokci, a co za tym idzie, pogorszenie się ich struktury,

– niedobory pierwiastków takich jak wapń, żelazo, cynk, magnez, krzem. Powoduje to znaczne zwiększenie kruchości paznokci, ogromne zwiększenie ich łamliwości, a także rozwarstwianie się ich i zadzieranie,

To jednak nie wszystko, ponieważ na rozdwajanie się paznokci może mieć wpływ blisko kontakt z licznymi detergentami i środami chemicznymi używanymi na co dzień np. do mycia łazienki czy też naczyń. Na łamliwość paznokci w dużej mierze wpływa także ich nieprawidłowa długość. Im będą one dłuższe, tym zwiększa się ich podatność na rozdwojenie. Na koniec warto zauważyć, że ogromny wpływ na takie zjawisko ma również to, jak używany jest pilniczek, a także czy jest on odpowiednio dobrze dobrany do typu posiadanego paznokcia. Nie można także zignorować nadużywania zmywacza do paznokci, który bardzo dużym stopniu wysusza i pozbawia odporności na uszkodzenia, a także niezbyt częste nawilżanie paznokci dłoni, co również przekłada się na obniżenie ich jakości.

W jaki sposób zapobiec powstawaniu rozdwajających się paznokci?

Co jednak można zrobić, aby zapobiec powstawaniu rozdwajających się paznokci, a także, aby przywrócić paznokcie do odpowiedniej kondycji i wyglądu?
Na samym początku warto rozpocząć te działania od spraw najprostszych, czyli znacznie ograniczyć ilość używanego zmywacza do paznokci oraz kupić porządny pilniczek do ich pielęgnacji. Kolejnym krokiem, jaki trzeba zrobić, to drastycznie zmienić dietę, wprowadzając do jadłospisu potrawy zawierające liczne witaminy i minerały. Oznacza to, że postawić trzeba przede wszystkim na owoce, warzywa, ryby oraz produkty z nabiału. Dodatkowo niezwykle polecane jest zastosowanie dodatkowej suplementacji najważniejszych witamin i mikroelementów, ponieważ zanim organizm wyrówna ich poziom, opierając się jedynie na pokarmie, może minąć dość długi czas. Z tego powodu warto przyjmować suplementy zawierające oczywiście witaminy, lecz również wapń, żelazo, cynk, magnez, krzem, a także co bardzo ważne, kolagen. Najlepiej spożywać kolagen rybi.
Dodatkowo warto zastosować specjalne odżywki do paznokci, które poprawią ich kondycji, ażeby nie dopuścić do kolejnego uszkodzenia ich w wyniku działania szkodliwych, chemicznych substancji należy rozpocząć noszenie rękawiczek ochronnych każdorazowo podczas przeprowadzania prac z nimi związanymi. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować dłonią specjalne SPA, które polega na wykonaniu zabiegów takich jak manicure, czy też specjalne odżywiające maseczki.

Podsumowanie

Rozdwajające się paznokcie to poważny problem. Na szczęście przy odpowiednim określeniu problemu jego powstawania, da się przy pomocy kilku prostych kroków całkiem ten problem rozwiązać.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.