Wiek metaboliczny- o co z nim chodzi?

Wiek metaboliczny informuje nas o kondycji naszego ciała. Określa, ile lat ma nasz organizm. Często jednak różni się od naszego prawdziwego wieku biologicznego. To dobrze czy źle? O czym informują nas dokładniej te cyferki i czy powinniśmy się tym martwić? Czy wiesz w jakiej kondycji jest twój organizm?

Co to tak właściwie jest? 

By zrozumieć to pojęcie, zastanówmy się na sam początek czym właściwie jest sam metabolizm. Mianowicie jest to zespół reakcji i przemian energii zachodzących w naszym organizmie. Idąc dalej, wiek metaboliczny organizmu to po prostu określenie jaka jest jego kondycja i jak się on czuje. Określa również, czy poszczególne składniki (tkanka mięśniowa, tłuszczowa, otłuszczenia narządów wewnętrznych) są we właściwych proporcjach. Znając te parametry jesteśmy w stanie wyliczyć, jak szybko pracuje nasz metabolizm. Jeżeli na przykład jest niższy, oznacza to, że pracuje szybciej niż by mógł, więc powinniśmy być z niego zadowoleni.

wiek metaboliczny dieta

Od czego zależy wiek metaboliczny?

Jak wyżej opisano, wiek ten zależy od ogólnej kondycji naszego organizmu, od tempa przemiany materii. Uzależnione jest ono głownie od naszych uwarunkować genetycznych. Spore znaczenie ma nasz styl życia, jak często i czy w ogóle trenujemy, co jemy, jaki tryb życia prowadzimy, czy dotleniamy nasz organizm. Nie korzystnie wpływa na niego alkohol, przetworzona żywność, tłuste potrawy czy też za mała ilość warzyw i owoców w diecie.

Te wszystkie elementy wpływają na nasz wiek metaboliczny. Pocieszający jest fakt, że w tym przypadku, przeciwnie do wieku biologicznego, możemy cofać się w czasie i stawać się młodsi. Każdy z nas powinien dążyć do tego, aby wartość ta była na równi z prawdziwym wiekiem lub niższa.

Zobacz, jakich węglowodanów należy unikać, by zadbać o swoją wagę.

Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Podstawą wyliczenia tej wartości jest PPM, czyli podstawowa przemiana materii (określana również jako BMR). Wskaźnik ten wskazuje, jaką ilość energii należy dostarczyć organizmowi by zapewnić mu spokojną pracę. Można to zrobić za pomocą stron internetowych lub u dietetyka. Kolejno porównuje się tę wartość ze statystycznymi wskażnikami osób w tym samym wieku.

Najprościej jednak udać się do specjalisty, gabinetu dietetycznego lub centrum sportowego. Znajdzie się tam specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na jeszcze dokładniejsze oszacowanie tej wartości. Zmierzy on wyżej wspominane elementy takie jak masa mięśniowa, tłuszcz itd.

wiek metaboliczny ciało

Warto się kontrolować

Znając swój wiek metaboliczny jesteśmy w stanie kontrolować swój organizm, a co za tym idzie spowolnić proces starzenia organizmu. Może okazać się, że potrzebujemy pilnej pomocy specjalisty, a nie jesteśmy tego świadomi. Pierwsza wizyta u dietetyka jest w stanie otworzyć nam szeroko oczy i zmobilizować do pracy nad sobą.

Sprawdź, jakie zamienniki cukru mogą ci pomóc.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *