Buty do biegania dla początkujących – jak je wybrać?

Chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem, jednak nie masz pojęcia, jak dobrać odpowiednie obuwie? W takim razie ten tekst jest stworzony specjalnie dla Ciebie! Pamiętaj że nie każde buty, które popularnie określamy mianem adidasów będą odpowiednim wyborem. Jak zatem wybrać buty do biegania na początek przygody z joggingiem?

Buty do biegania dla początkujących – dlaczego nie biegać w zwykłym obuwiu?

„Chcę tylko zobaczyć, czy bieganie to sport dla mnie, założę po prostu trampki albo adidasy” – te słowa lub ich wariacje bardzo często padają z ust początkujących biegaczy. Tymczasem jest to jeden z największych błędów, jakie możesz popełnić! Zwykłe adidasy, które nosisz na co dzień, nie są przystosowane do tego, by wykorzystywać je do biegania. Nie oferują odpowiedniej amortyzacji, a do tego zazwyczaj są zdecydowanie cięższe w porównaniu z obuwiem stworzonym do biegania. Już przeglądając ofertę ze strony https://nbsklep.pl/damskie/obuwie/biegowe możesz zauważyć, że te buty są specjalnie zaprojektowane, by zapewniać maksimum komfortu podczas biegania. Lekka konstrukcja, a także pogrubiona podeszwa chronią stopę i stawy przed urazami, a zapewniająca optymalną cyrkulację powietrza powierzchnia sprawia, że stopy nie ślizgają się podczas biegu, a Ty zachowujesz wygodę.

Jeśli zdecydujesz się na bieganie w zwykłym obuwiu, ryzyko że szybko porzucisz tę aktywność jest bardzo duże. Gdy nie będziesz czuć się komfortowo (a tak zapewne będzie w klasycznych sneakersach) – w krótkim czasie uznasz, ze bieganie nie jest aktywnością dla Ciebie.

Czym powinny charakteryzować się buty biegowe?

Pamiętaj że buty biegowe dobiera się nie tylko na podstawie ich przeznaczenia: nie każdy model obuwia do biegania będzie odpowiedni dla Ciebie. Na co zatem zwrócić uwagę?

  1. Dopasowanie do stopy – właściwie każda stopa jest inna. I choć producenci nie są w stanie zapewnić nam obuwia dopasowanego do każdego z nas indywidualnie, to udało się stworzyć kilka typów obuwia, dzięki którym możesz zachować pełen komfort podczas joggingu. Wybierając buty zastanów się, czy masz szeroką, czy wąską albo może standardową stopę i na tej podstawie dobierz obuwie;
  2. Amortyzacja – dobrze dobrane buty do biegania muszą oferować optymalną amortyzację. Jednak nie istnieje jeden model, który będzie idealny dla każdego, a kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę jest nawierzchnia, po jakiej planujesz biegać. Inny typ obuwia jest bowiem potrzebny do joggingu po leśnych ścieżkach, a zgoła odmienny – gdy planujesz biegać po miejskim chodniku;
  3. Odpowiedni rozmiar – ta kwestia jest zdecydowanie najistotniejsza: zbyt małe buty będą niekomfortowo cisnąć Cię w stopy, a za duże nie zapewnią odpowiedniego podtrzymania. Dlatego też zwróć szczególną uwagę na dokładne dopasowanie sportowego obuwia do stóp!

Dobrze dobrane buty do biegania sprawią, że jogging nie znudzi Ci się po pierwszym wyjściu! Pamiętaj jednak, że nie jest to jedynie kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa. Buty do biegania mają pomóc Ci biegać bezpiecznie, ograniczając ryzyko wystąpienia kontuzji, która mogłaby być nie tylko bolesna, ale również niebezpieczna dla zdrowia.

Redakcja modnenewsy.pl