Czy sztuczne rzęsy są bezpieczne dla zdrowia oczu?

Istnieje wiele sposobów na piękne spojrzenie – rzęsy na paskach, w kępkach lub jedwabne, czy pojedyncze włoski. Kiedy zwykły tusz okazuje się niewystarczający, kobiety szukają innych rozwiązań. Sztuczne rzęsy od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem pań dbających o swój wygląd, jednak wzbudzają wiele kontrowersji – czy aby na pewno są bezpieczne dla zdrowia naszych oczu? Sprawdź, w jaki sposób syntetyczne włoski wpływają na Twój wzrok.

Czy doklejanie rzęs szkodzi naszym oczom?

Sztuczne rzęsy są produktem bezpiecznym dla zdrowia pod warunkiem, że prawidłowo z nich korzystamy, wybieramy jedynie akcesoria wysokiej jakości i udajemy się do gabinetów kosmetycznych. Włoski z reguły nie powodują podrażnień, jednak klej często jest przyczyną uczuleń, gdyż zawarte w nim substancje chemiczne, dokładniej cyjanoakrylan, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Przedłużając rzęsy, warto zachować umiar – zbyt długie kępki mocno obciążą powieki, co może skutkować uczuciem dyskomfortu oraz zmęczeniem oczu. Kobiety decydujące się na zabieg przedłużania i zagęszczania rzęs powinny znaleźć dobry gabinet kosmetyczny, który przestrzega czystości i zasad higieny. Niestarannie wykonana usługa zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oraz niebezpiecznych powikłań.

Warto również dodać, że osoby użytkujące soczewki kontaktowe mogą zdecydować się na sztuczne rzęsy. Należy pamiętać, by przed samym zabiegiem ściągnąć soczewki kontaktowe, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia oka.

Najczęstsze powikłania po zabiegu przedłużania rzęs

Klej niewiadomego pochodzenia lub źle przeprowadzony zabieg zagęszczania rzęs to najczęstsze przyczyny powikłań obejmujących aparat ochronny oka. Kobiety po doczepieniu sztucznych rzęs czasem zmagają się z:

  • infekcjami, które mogą prowadzić do obrzęków oraz stanów zapalnych powiek,

  • obrzękiem, pieczeniem i bólem oczu,

  • nadwrażliwością wywołaną przez składniki chemiczne obecne w kleju lub syntetycznych rzęsach,

  • podrażnieniem oczu spowodowanym zbyt ciężkim produktem,

  • nieprawidłowym wzrostem lub uszkodzeniem naturalnych rzęs,

  • zatkaniem ujść gruczołów łojowych, co jest częstą przyczyną powstawania jęczmienia lub gradówki.

Nieumiejętne założenie sztucznych rzęs powoduje wiele skutków ubocznych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://kodano.pl/poradnik/przedluzanie-rzes-negatywne-skutki-dla-oczu.html.

Podrażnienia po zabiegu – co przyniesie ulgę?

Delikatne podrażnienia po zabiegu przedłużania rzęs nie powinny niepokoić. Zazwyczaj jest to następstwo dostania się do oczu alergenów, które można wypłukać za pomocą soli fizjologicznej. Delikatny preparat przywraca równowagę filmu łzowego i złagodzi pieczenie wywołane oparami kleju. Jeśli podrażnienia nie ustąpią, należy ściągnąć sztuczne rzęsy oraz skonsultować się z okulistą, który szybko zdiagnozuje źródło dolegliwości i zahamuje dalszy rozwój infekcji.

Sztuczne rzęsy nie dla wszystkich kobiet – kto powinien zrezygnować z zabiegu?

Chociaż wiele Pań marzy o nieziemskim spojrzeniu, to niestety nie każda kobieta może poddać się zabiegowi przedłużania rzęs. Osoby cierpiące na alergie, nawracające gradówki, nużycę lub nadwrażliwość oczu powinny unikać zagęszczania – kleje z wysoką zawartością substancji chemicznych często wywołują podrażnienia lub reakcje alergiczne, co może wiązać się z długotrwałym bólem, swędzeniem i pieczeniem. Jednym z najważniejszych przeciwwskazań do wykonania zabiegu są aktywne infekcje oczu – nie można dodatkowo ich osłabiać do momentu, aż nie zostaną zupełnie wyleczone. Panie, których naturalne włoski są rzadkie i słabe raczej nie będą zadowolone z efektu zagęszczania rzęs – doczepy będą bardzo szybko się przerzedzać, a to może wzbudzać frustrację.

Odpowiednia pielęgnacja rzęs uchroni Cię przed infekcją oczu!

Sztuczne rzęsy stanowią siedlisko brudu i kurzu, dlatego należy je regularnie myć. Zaniedbania w kwestii higieny mogą prowadzić do podrażnień oraz poważnych chorób oczu, takich jak nużeniec. Sztuczne rzęsy najlepiej oczyszczać za pomocą łagodnej pianki, wody lub żelu do mycia twarzy. Rzęsy można umyć opuszkami palców. Lepiej nie wykorzystywać do tego płatków kosmetycznych, ponieważ pozostawiają trudne do usunięcia włókna. Jeśli używasz płatków kosmetycznych, pamiętaj, by zamoczyć je w płynie do demakijażu i położyć na powiekach. Wówczas kosmetyki rozpuszczą się, a waciki nie pozostawiają białych nitek. Wyczyszczone rzęsy należy delikatnie przeczesać szczoteczką i poczekać, aż naturalnie wyschną. Codzienna pielęgnacja rzęs  nie zajmuje wiele czasu i zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji oczu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja modnenewsy.pl