Czym charakteryzują się skarpety sportowe?

Ludzie dzielą się na tych, dla których sport jest sprawą ważną, a nawet integralną częścią życia, oraz tych, dla których jest on czymś odległym i niejednokrotnie niezrozumiałym. Są również osoby, które po prostu uwielbiają różne aktywności fizyczne. Jednak do tego, oprócz niezbędnego sprzętu sportowego, odzieży oraz obuwia, równie istotne są odpowiednio dobrane skarpety sportowe.

Dlaczego dobre skarpety sportowe to podstawa każdego, sportowego stroju?

Jak można się domyślić po nazwie skarpety sportowe, to specjalna bielizna, która jest przeznaczona do uprawiania różnych aktywności. Zdaniem sportowców, którzy z nich najczęściej korzystają, właśnie ten element garderoby w znacznym stopniu zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Ale czy zwykłe skarpetki nie mogą zapewnić tego samego efektu? Niestety nie, ponieważ zwykle wykonane są z bawełny, a ten rodzaj materiału utrzymuje wilgoć i nie nadaje się do intensywnego wysiłku, przy którym mocniej się pocimy. Dlatego przy planowaniu konkretnego treningu zazwyczaj pojawia się kolejna trudność, czyli dobór odpowiedniego sprzętu i wygodnego stroju do treningu. Szczególną uwagę należy zwrócić także na dobór właściwego modelu skarpet sportowych. 

Jakie są różnice między skarpetami sportowymi a codziennymi?

Pierwszą i najistotniejszą różnicą między zwykłymi, a sportowymi skarpetkami jest rodzaj materiału. W przeważającej części składu skarpet codziennych dominujące miejsce w kompozycji zajmuje bawełna. Natomiast w bieliźnie sportowej głównym składnikiem są materiały syntetyczne. Znajdują się one we wszystkich jej elementach, ponieważ bez nich, skarpetki po prostu zsuwają się z nogi podczas wysiłku fizycznego, co prowadzi do dyskomfortu, a nawet odparzeń i modzeli na stopach. 

Kolejną różnicą jest stopień elastyczności. W wielu rodzajach zwykłych skarpet jest wszyta zbyt ciasna gumka, która niestety zakłóca normalne krążenie krwi. Jest to bardzo uciążliwe głównie podczas ćwiczeń. 

Warto również zwrócić uwagę na szew w okolicy palców w skarpetach sportowych. Właśnie ten cienki i płaski detal, powinien praktycznie nie być wyczuwalny podczas noszenia. Warunek ten jest konieczny, aby ograniczyć możliwość otarć w okolicy palców, co nie jest rzadkością w sporcie, w szczególności polegającym na nagłym zatrzymaniu i hamowaniu.

Skarpety sportowe w odróżnieniu od zwykłych mają także tzw. strefy wzmocnione, ulokowane w specjalnych pieczęciach. Różne rodzaje skarpet mają różne strefy wzmocnień, w zależności od obszarów, w których odbywa się większość aktywności fizycznej. Takie uszczelnienia pomagają uniknąć nadmiernych obciążeń i ocierania powierzchni stopy.

Właściwie dobrane skarpety sportowe chronią nogę przed rozciąganiem i niepotrzebnym dyskomfortem. Właśnie dlatego naprawdę warto zadać sobie nieco trudu i zapoznać się z rodzajem materiału, wzmocnieniami i innymi istotnymi cechami tej sportowej bielizny. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy w pełni mogli cieszyć się naszym treningiem.

Polecamy więc podczas zakupów zwrócić uwagę na te szczególne cechy charakterystyczne i wybrać model odpowiedni do rodzaju aktywności, którą uprawiamy. 

Redakcja modnenewsy.pl