Jak kupować okulary przeciwsłoneczne — poradnik

Zakup okularów przeciwsłonecznych to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest, aby wybór idealnych okularów był przemyślany. Zanim stracisz pieniądze, kupując kolejne okulary w znanym sklepie odzieżowym, przeczytaj ten poradnik! 

Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych? 

Okulary przeciwsłoneczne to najlepszy przyjaciel naszych oczu. Ich podstawową funkcją jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i to właśnie rodzaj filtra ma najważniejsze znaczenie. Okulary nie tylko chronią Twoje oczy, ale również stanowią ważny element garderoby, dlatego przy wyborze odpowiednich okularów warto uwzględnić również kwestie wizualne. 

wybór okularów

Kształt i rozmiar okularów 

Kształt i rozmiar okularów powinien być indywidualnie dopasowany do kształtu twarzy. Profesjonalnie dobrane do kształtu twarzy okulary podkreślą urodę i dodają pewności siebie. Wybierając odpowiedni rozmiar okularów, pod uwagę należy wziąć następujące parametry: 

  • szerokość soczewki, 
  • wysokość soczewki, 
  • szerokość mostka, 
  • długość zausznika. 

Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar okularów przeciwsłonecznych będzie dla Ciebie odpowiedni, wystarczy, że sprawdzisz swoje stare okulary korekcyjne. Zawsze możesz również skorzystać z wirtualnej przymiarki okularów lub udać się osobiście do salonu z okularami, gdzie specjaliści zdejmą niezbędne miary. 

Odpowiedni kolor soczewki i filtr

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych mają różne kolory i nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna. Kolor soczewki przekłada się również na widoczność, a  konsekwencji na bezpieczeństwo. Najpopularniejszym kolorem soczewek w okularach przeciwsłonecznych jest kolor brązowy, który sprawdza się, gdy na dworze jest pochmurno. W sklepach znaleźć można również okulary z soczewkami w kolorze złotym, czarnym, niebieskim, czerwonym, pomarańczowym, żółtym czy bordowym. 

Słońce emituje 3 rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC. Aby zapewnić sobie najlepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym, jest zakup okularów przeciwsłonecznych z  filtrem UV 400. Siła filtra na poziomie 400 odbija nawet najdłuższe fale promieniowania UV, dzięki czemu najlepiej chroni Twoje oczy.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Polaryzacja w okularach jest po to, aby blokować spolaryzowane światło w postaci oślepiających poziomych wiązek światła, a przepuszczać tylko te pionowe, zapewniając dobrą widoczność (kolorów i kształtów) w każdych warunkach atmosferycznych.

Okulary przeciwsłoneczne a wada wzroku 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby z wadą wzroku nosiły okulary przeciwsłoneczne. Osoby z dużą wadą refrakcji mogą spokojnie zainwestować w okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Jednym z rozwiązań, którym warto się zainteresować, są przyciemnione okulary ze szkłami korekcyjnymi, czyli fotochromy. Okulary fotochromowe korekcyjne zapewniają 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ich podstawową cechą jest to, że chronią oczy bez względu na to, czy są zabarwione, czy przezroczyste. 

okulary

Zakup okularów tylko ze sprawdzonego sklepu

Ostatnim, ale nie mniej ważnym kryterium przy wyborze idealnych okularów jest renoma sklepu. Sklepem, który oferuje ogromny wybór wysokiej jakości, oryginalnych i modnych okularów jest okularymarkowe.pl. W naszym sklepie można znaleźć okulary takich marek jak Ray-Ban, Dior, Celine, Saint Laurent i wiele innych. Powinniśmy chronić swój wzrok przez cały rok, dlatego nie czekaj na sezon wakacyjny, aby kupić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV!

Redakcja modnenewsy.pl