Jak rozpoznać rodzaj cery i jak dobrać do niej kosmetyki?

Zakupienie bezpiecznych i skutecznych kosmetyków nie jest wcale prostym zadaniem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy zakupie nowych kosmetyków należy zwracać uwagę nie tylko na ich skład, ale również na to, do jakiej cery są one przeznaczone. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak rozpoznać rodzaj cery i na jakie kosmetyki warto postawić w pierwszej kolejności.

W jaki sposób określić typ cery?

Jak wspomniano we wstępie kluczem do sukcesu przy wyborze nowych kosmetyków jest określenie typu swojej cery. Aby tego dokonać niezbędna jest dokładna obserwacja skóry zwłaszcza pod wpływem różnych warunków atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę także na to, jak wygląda nasza twarz po umyciu wodą, tonikiem albo mleczkiem. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z fachowego doradztwa kosmetyczki albo dermatologa.

Kosmetyki do cery suchej

Cera sucha jest bardzo cienka, zszarzała i matowa, dlatego też potrzebuje szczególnej opieki. Najłatwiej rozpoznać ją po tym, że jest bardzo szorstka w dotyku. Sucha skóra niestety może się łuszczyć i co najgorsze ma dużą tendencję do zmarszczek. Uważać należy na wszelkie podrażnienia i urazy, które mogą przysporzyć spore problemy. Przy codziennej pielęgnacji warto zrezygnować z mydła na rzecz specjalnych środków myjących, które w swoim składzie nie zawierają SLS i SLES. Niestety mydło bardzo szybko usuwa lipidy i naturalne czynniki nawilżające. W pierwszej kolejności warto postawić na skuteczne kosmetyki nawilżające, dzięki którym będzie można ograniczyć naskórkową ucieczkę wody z organizmu. Warto postawić na sprawdzone kremy, które oparte są głównie na składnikach nawilżających i tłuszczowych. To właśnie kosmetyki tego typu skutecznie pomogą w odbudowie płaszcza lipidowego.

Jakie kosmetyki do cery tłustej

Cerę tłustą najłatwiej rozpoznać oczywiście po tym, że bardzo się błyszczy. Problem ten pojawia się nawet zaraz po umyciu twarzy. Przy cerze tłustej znacząco rozszerzają się pory, które powodują powstawanie zaskórników i krostek ropnych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie przy tej cerze zmarszczki pojawiają się najpóźniej. Jeżeli chodzi o pielęgnację cery tłustej, to warto postawić na odpowiednie preparaty myjące oraz peelingujące. Zrezygnować należy z dość agresywnych mydeł o wysokim pH. Godne polecenia są z kolei specjalne płyny tonizujące, które doskonale odświeżają cerę i co najważniejsze znacząco spowalniają ściąganie porów. Dobrym pomysłem jest również rozejrzenie się za naturalnymi kremami, które nie zatykają ujść mieszków włosowych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że warto postawić na hydrożele i specjalne emulsje, które charakteryzują się dość niską zawartością fazy tłuszczowej. Specjaliści zalecają systematyczne peelingi enzymatyczne albo chemiczne. Przy cerze tłustej idealnie sprawdzą się maseczki, które oparte są na silnie absorbujących sebum składnikach. Mowa tutaj oczywiście o popularnych glinkach.

Pielęgnacja cery mieszanej

Najtrudniejszych zadaniem wbrew pozorom jest pielęgnacja cery mieszanej. Cera mieszana wyróżnia się tym, że jest dość tłusta przede wszystkim w środkowej części twarzy. Mowa tutaj między innymi o czole, nosie i brodzie. Suchość pojawia się po bokach twarzy, a dokładniej mówiąc na policzkach i skroniach. Podstawową zasadą przy pielęgnacji jest to, aby postawić na kosmetyki, które ograniczają pracę gruczołów łojowych w miejscach najbardziej przetłuszczonych, dzięki czemu nie będzie wyrządzana szkoda w suchych okolicach. Na rynku dostępne są specjalne żele do cery mieszanej, które doskonale nadają się do przemywania twarzy. Godne uwagi są przede wszystkim niezawodne toniki ściągająco-oczyszczające, które działają przeciwłojotokowo. Raz na tydzień warto użyć także specjalnego płynu tonizującego z kwasem glikolowym albo salicylowym. Na noc warto zastosować porządny krem odżywczo-normalizujący. Przy wielu problemach z pomocą przyjść może również tonik antybakteryjny.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.