Jak wykorzystać tiul w domowej pracowni krawieckiej?

Moda to dziedzina życia, która pasjonuje wiele kobiet. By być z nią na bieżąco, trzeba dokładnie śledzić zmieniające się trendy. Niemal co roku na światowych wybiegach, a później ulicach polskich miast i wsi pojawiają się nowe kolory, fasony oraz materiały. Wśród tych ostatnich można wyróżnić tkaniny, które są mocno kojarzone z konkretnymi elementami garderoby. Do tego typu rozwiązań z pewnością możemy zaliczyć także i tiul. Jednocześnie jest to jednak materiał, który ze względu na swoje właściwości nie sposób pomylić z żadnym innym. Nawet jednak tiul nie jest tak jednowymiarowy, jak mogłoby się wydawać. Z powodzeniem można go wykorzystać w domowej pracowni krawieckiej – i to na kilka sposobów. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Tiul – co wyróżnia tę tkaninę?

Tiul jest materiałem niezwykle specyficznym. Uważa się go przede wszystkim za tkaninę ozdobną. Dzieje się tak dlatego, że ma on naprawdę spore walory estetyczne. Zawdzięcza je przede wszystkim ażurowej strukturze. Oznacza to, że w materiale znajdują się dekoracyjne otwory, które nadają mu wyjątkowego wyglądu.

Niewątpliwym atutem tiulu jest jego lekkość i przezroczystość. Dzięki temu stanowi świetne uzupełnienie ubrań czy tekstyliów wykonywanych z innych, bardziej masywnych materiałów, dodając im elegancji i powabu. Tiul wyróżnia także duża elastyczność oraz wytrzymałość – mimo wrażenia lekkości materiał ten jest odporny na ścieranie.

Każdy, kto odwiedzi sklep z tkaninami jak np. https://miekkie.com/ w poszukiwaniu tiulu, musi jednak pamiętać, że na rynku istnieje wiele rodzajów tego materiału. Niektóre są delikatne w dotyku, inne nieco szorstkie. W sklepach znajdziemy szeroki wybór tiulów w różnych kolorach, zadrukowanych odmiennymi wzorami. Poszczególne tkaniny różnią się od siebie także surowcem, z jakiego powstają. Najpopularniejszy jest tiul bawełniany, ale bez trudu znajdziemy także tiule poliestrowe i jedwabne.

Co można samodzielnie uszyć z tiulu?

Charakterystyczne cechy tiulu, o których piszemy powyżej, kierują go do konkretnego segmentu odzieży. Przede wszystkim tiulowe elementy zdobią ubrania przeznaczone dla kobiet. Męskiego asortymentu, który posiadałby choćby tiulowe wstawki, w zasadzie się nie spotyka. Kobiety mogą jednak z tiulu wykonać ciekawe części swojego stroju, a nawet całe ubrania.

Do tej drugiej kategorii tiulowych produktów z pewnością należą spódnice. Większości osób w ten sposób kojarzą się spódniczki pettitskirt. To asortyment przeznaczony przede wszystkim dla kilkuletnich dziewczynek, często obecny na szkolnych balach karnawałowych czy akademiach. Poza tym spódnice z tiulu bywają strojem scenicznym w balecie, ale nie muszą ich unikać na co dzień również dorosłe kobiety. Ponownie można z nich skorzystać w czasie balów czy wystawnych imprez, ale także użyć w codziennej, wyjściowej stylizacji. Jasne spódnice z tiulu dobrze będą komponować się z ciemnymi bluzkami, a nawet jeansowymi kurtkami. Uszycie tiulowej spódnicy powinno być możliwe w zasadzie na każdej maszynie.

Wracając na moment do wystawnych okazji, warto zatrzymać się nad sukienkami zawierającymi tiulowe elementy. Z wykorzystaniem tego materiału można bowiem zaprojektować wspaniałe suknie wieczorowe, które będą zwracać na siebie uwagę nawet w czasie najbardziej wystawnych przyjęć. Do satynowej halki doszywa się wówczas spódnicę z wielu warstw tiulu, która może znakomicie się prezentować. To już jednak zadanie dla najbardziej wprawnych domowych krawcowych. Łatwiej jest wykonać stylowe sukienki z tiulowymi rękawami – to świetny wybór na lato.

Z tiulu można także wykonać kilka innych elementów garderoby. To wręcz wymarzona materia na wszelkiego rodzaju chusty, welony i woalki. Ciekawą kompozycję można stworzyć, do tiulowej spódnicy zakładając bluzkę z tiulowymi rękawami. Fanki odważniejszych kreacji mogą także pokusić się o bluzkę w całości wykonaną z tego materiału.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *