Wybór koszuli, jak i całego garnituru to dla wielu mężczyzn bardzo ważna kwestia. Odpowiedni, elegancki ubiór wpływa na to, że inni postrzegają nas w pożądany sposób. Jednak niewiele osób zwraca uwagę na bardzo ważny element męskiego eleganckiego stroju. Mowa tu o kołnierzyku. Co warto o nim wiedzieć by odpowiedni dopieścić swój garnitur i prezentować się jeszcze lepiej. No i skąd w ogóle wziął się kołnierzyk kent?
Historia kołnierzyka typu kent.
Kołnierzyk typu kent to jeden z kilku typów kołnierzy stosowanych w projektowaniu koszul męskich. Ten element konstrukcyjny pojawił się w męskich koszulach już XIX wieku. Jego historia wiąże się z brytyjskim stylem eleganckim, który został przyprawiony nutą włoskiej nonszalancji.
Nazwa „Kołnierz Kent” pochodzi od hrabstwa Kent w Anglii, które było znane jako ośrodek mody i elegancji w ówczesnych czasach. To właśnie tam w latach 20. XIX wieku moda męska zaczęła ewoluować dążąc do schludności i wyrafinowanej aparycji. Przed tą rewolucją Panowie nosili koszule z wysokimi okrągłymi kołnierzami które zazwyczaj były bardzo sztywne i okropnie niewygodne. Zaczęto więc szukać bardziej uniwersalnych i komfortowych rozwiązań i tak właśnie powstała koszula z kołnierzykiem kent.
kołnierzyk Kent – jak wygląda i jak wyglądał?
Pierwszy kołnierz kent wyróżniał się swoją prostotą i elegancją. Miał wąskie, długie wyłogi, które delikatnie układały się na szyi, dodając stylizacji subtelnej finezji. Ten nowy rodzaj kołnierza stał się tak popularny ponieważ mógł się sprawdzić w koszulach o charakterze casual jak i tych bardziej formalnych, ponieważ świetnie trzymał krawat. Znaczący wpływ na wygląd optyczny jak i funkcjonalność tej części koszul mieli włosi, którzy lubią nosić kołnierzyk rozpięty i bardziej nonszalancki. Ta inspiracja również odcisnęła swoje piętno w postaci jego dzisiejszego wyglądu. Wraz z upływem czas, kołnierz Kent stał się jednym z najpopularniejszych rodzajów kołnierzyków w męskiej modzie.
Do czego pasuje koszula z takim kołnierzykiem?
Jego uniwersalny fason pozwala dobierać do niego bardzo wiele dodatków. Zarówno krawat jak i mucha świetnie się w niego wkomponują, a wyłogi kołnierzyka pozwalają nam zastosować niemal każdy sposób wiązania, a nie tylko węzeł prosty, Jego forma jest też możliwie uniwersalna i pasuje do każdego kształtu twarzy. Koszule z tym kołnierzem można zastosować zarówno w smoking jak i w stylu smart casual. Sztruksowa marynarka, zaopatrzona w szerokie klapy i koszula z rozpiętym guzikiem to oczywiście sztandarowy przykład mody vintage, z którą kent również świetnie się komponuje.
Jak dbać o kołnierzyk typu Kent?
Kołnierzyk kent najlepiej prasować zgodnie z etykietą na koszuli. niektórych wcale nie można potraktować żelazkiem. Proces zaczynamy od rozwinięcia i usunięcia wszelkich fałd, tak by końcówki kołnierzyka były lekko rozciągnięte. Tkanina to zwykle bawełna lub poliester, więc nie będzie to trudne działanie. Najważniejsze to nie używać zbyt dużej siły by nie wyglądał na łamany, wtedy traci swój urok. Staraj się utrzymać równą i wyraźną krawędź, w czym pomogą Ci przeszycia.
Najpopularniejszy kołnierzyk z większości zabrudzeń wyczyścisz samodzielnie. Koszule najkorzystniej jest prać w delikatnym cyklu. Wtedy to bardziej casualowych stylizacji nie trzeba jej nawet prasować, 2 ruchy parownicą spokojnie wystarczą by wszystko wyglądało schludnie w sytuacjach mniej oficjalnych.
Dodatkowo pamiętaj by nie używać nadmiernej ilości perfum na kołnierzyk. Przez nadmiar substancji w nich zawartych może on stracić swój kolor i zdeformować kształt, przez co zacznie na przykład nadmiernie odstawać, co przy długiej szyi wyglądało by bardzo niekorzystnie. Jeśli jednak zauważysz odbarwienia lub żółte plamy to warto potraktować go wybielaczem, koniecznie tym bez chloru.
Kołnierzyk Kent – archetyp elegancji
Nie ma innego typu kołnierzyka, który pasowałby do tak wielu koszul i stylizacji. Warto podkreślić też, że pasuje do każdego typu twarzy i może go zakładać dosłownie każdy. Warto wybrać tą opcję zarówno na spotkania biznesowe na których stworzy z krawatem wymarzony zestaw, jak i te cechujące się mniejszym stopniem formalności. Każdy powinien mieć przynajmniej kilka takich koszul w swojej szafie.