Ksylitol czy erytrytol-co wybrać?

Każdy wie, że nie należy przesadzać z cukrem w diecie. Nadmiar może prowadzić nie tylko do otyłości, ale również do innych poważnych chorób. Z pomocą idą liczne zamienniki dostępne na rynku. Można znaleźć mnóstwo słodzików, mniej i bardziej popularnych. Wielu zadaje sobie pytanie: ksylitol czy erytrytol- który więc jest korzystniejszy i dla kogo?

Co charateryzuje ksylitol?

Ksylitol można nazwać wersją cukru dla zamożnych. Według tradycji nazywany jest jednak cukrem brzozowym, ponieważ występuje w brzozie. Znajduje się również w niektórych warzywach i owocach. Są to między innymi gruszki, maliny, kukurydza czy też szpinak.

Ma tylko 240 kcal w 100g (zwykły biały cukier 405kcal/100g). Jest częściowo metabolizowany w organizmie, więc z tego powodu zaliczany jest do słodzików. W porównaniu do białego cukru, może się pochwalić bardzo dobrym działaniem na organizm człowieka. Podnosi on ogólną odporność organizmu, opóźnia proces starzenia, zapobiega otyłości, wzmacnia mineralizację szkliwa zębowego czy też zmniejsza łaknienie na słodycze.

ksylitol czy erytrytol cukkier

Erytrytol dla zaawansowanych

Erytlytol właściwie niewiele się różni wizualnie od cukru stołowego. Również podobnie dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ma jednak zupełnie inne właściwości. Posiada charakterystyczny smak, dodatkowo daje uczucie chłodu w ustach. Jest on nieco mniej słodki od białego cukru.

Występuje w naturalnie w brzoskwiniach, winogronach, grzybach czy też w żywności fermentowanej. Ze względu na koszty, pozyskuje się go jednak metodami biotechnologicznymi.

Cechą charakterystyczną erytrytolu jest to, że nie dostarcza kalorii. Jak to możliwe? Mianowicie dzieje się tak, ponieważ nie jest on trawiony w przewodzie pokarmowym. Z tego względu, polecany jest osobom odchudzającym się oraz cukrzykom.

Ksylitol czy erytrytol- który wybór będzie słuszniejszy?

Właściwie na dłuższą metę najprostszym sposobem będzie po prostu ograniczanie białego cukru i lekkie urozmaicenie diety. Nie da się całkowicie zrezygnować sacharozy. Słodziki, są często bardzo drogie i decydując się na dłuższe ich spożywanie, bez wyraźnych powodów ciężko by było tylko na nich bazować dietę. Każdy z nich kosztuje po ok. 30 zł za kg, gdzie zwykły biały cukier jest właściwie 10 razy tańszy. Co i u kogo  jednak sprawdzi się bardziej, ksylitol czy erytrytol?

Jeżeli dana osoba jest na diecie i zależy jej na mocnym ograniczaniu kalorii, erytrytol będzie lepszym rozwiązaniem. Nie dostarczy kalorii a spełni swoją rolę. Podobnie będzie z diabetykami. Dla nich również korzystniejszy będzie ten wybór.

cukier biały sacharoza

Z kolei ksylitol sprawdzi się właściwie u każdego z nas. Kto nie lubi wzbogacać swojej diety w modne składniki. Sprawdzi się na przykład jako zamiennik cukru w cieście, herbacie, kawie. Idealny od święta i na co dzień. Wybór należy do ciebie.

Redakcja modnenewsy.pl