Trampki damskie i męskie – od wynalezienia gumy do kultowych butów

Kiedyś kojarzyły się przede wszystkim ze sportem. Potem zaś ze zbuntowaną młodzieżą i muzycznymi festiwalami. Dzisiaj trampki damskie, jak i męskie znajdziemy już nie tylko w szafach najmłodszych. Pokochali je także dorośli w każdym wieku. Za czym kryje się ich niezaprzeczalny fenomen? I dlaczego tak mocno wpisały się w naszą kulturę?

Od pierwszych opon do sportowego obuwia – wygoda nade wszystko

Historia trampek zazębia się z historią przemysłu, w tym głównie motoryzacyjnego. Kiedy w roku 1839 amerykański naukowiec Charles Goodyear wynalazł wulkanizowana gumę, nikt jeszcze nie wiedział, że tenże wynalazek odmieni tak wiele dziedzin naszego życia. W tym uliczną modę. Dodanie siarki do rozgrzanej gumy zaowocowało powstaniem elastycznej, giętkiej substancji, która doskonale dawała się formować, a na dodatek była wodoodporna. To pozwoliło tworzyć zupełnie nowe i wygodne rodzaje obuwia.

Z początkiem XX wieku pojawiły się pierwsze sportowe buty, które uznać możemy za protoplastów współczesnych trampek damskich i męskich. Amerykańska firma US Rubber Company w 1916 roku wprowadziła na rynek swój model pierwszych tenisówek pod nazwą Keds. Tuż po nich na rynku znalazły się trampki firmy Converse, które ogromną popularność zyskały dzięki współpracy firmy ze znanym w Stanach Zjednoczonym trenerem koszykówki Chuckiem Taylorem. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Berlinie w roku 1936, do gry o najlepsze sportowe obuwie dołączyli bracia Desslerowie – twórcy znanym wszystkim marek Adidas oraz Puma.

Trampki damskie i męskie – na co dzień i od święta

Kiedyś kojarzono je głównie ze sportem, w dodatku tym męskim. W latach 60. nosiła je przede wszystkim szkolna młodzież. Jednak coraz częściej ubierały je także ówczesne gwiazdy. I tak na przykład modę na noszenie trampek damskich rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych sama Marylin Monroe. Dzisiaj noszą je już wszyscy. Trampki damskie pasują niemal do wszystkiego. Podobnie jak ich męski odpowiednik. Z powodzeniem można je ubrać do eleganckich spodni, a nawet do zwiewnej sukienki. Dzisiaj mało kogo dziwi widok sportowego obuwia przy eleganckim stroju. Sprawdzają się podczas luźnego spaceru z psem, wieczornego spotkania w gronie znajomych, a nawet spotkań biznesowych. Nierzadko trampki dopełniają kreacje weselne jako zabawny element wystający spod tradycyjnej ślubnej sukni lub nogawki garniturowych spodni. To w końcu w nich łatwiej przetańczyć całą noc niż w niewygodnych szpilkach, czy mokasynach. Podobno nawet brytyjscy eksperci od etykiety i savoir-vivre, znani w końcu ze swego stylu, uznali trampki za akceptowalne podczas eleganckich, acz nieformalnych okazji.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *