Jak poprawnie dobrać biustonosz?

Odpowiednio dobrany biustonosz zapewni stabilność i właściwe podparcie biustu, odciążając kręgosłup i nadając sylwetce odpowiednie proporcje. Nie tylko poprawi wygląd biustu, ale także wpłynie korzystnie na ogólny wygląd ciała. Nasze wskazówki dotyczące idealnego rozmiaru i fasonu z pewnością ułatwią Ci to zadanie. 

W tym artykule dowiesz się:

  • Co to jest brafitting?
  • Jak poprawnie dobrać biustonosz?

Co to jest brafitting?

Termin „brafitting” wywodzi się z języka angielskiego i odnosi się do precyzyjnego dopasowywania biustonosza (z ang. „bra” – biustonosz + „fitting” – dopasowywanie). To pojęcie jest związane z techniką doboru tej części bielizny. Brafitterka, specjalista w tej dziedzinie, musi mieć dogłębną wiedzę na temat różnorodnych modeli biustonoszy. Potrzebna jest umiejętność dopasowywania biustonosza zarówno do małego, jak i dużego biustu, a także znajomość tego, który model będzie odpowiedni dla obwisłego biustu lub który biustonosz nadaje się do biegania dla kobiet z większym biustem. W salonach Gatty czekają wykwalifikowane brafitterki, które chętnie doradzą i pomogą znaleźć idealną bieliznę damską.

Jak poprawnie dobrać biustonosz?

Dobrze dobrany biustonosz damski przynosi Ci wiele korzyści. Oczywiście, estetyka odgrywa ważną rolę, ponieważ dobrze dopasowany biustonosz zapewnia, że piersi są odpowiednio ułożone, a sam stanik jest praktycznie niewidoczny pod ubraniem, pełniąc swoją rolę dyskretnie. Zaraz podamy proste kroki, które wyjaśnią Ci, jak poprawnie dobrać biustonosz, jeśli wciąż masz wątpliwości. 

Zacznijmy od pomiaru pod biustem

Pierwszą i kluczową zasadą przy doborze biustonosza jest zaczynanie od pomiaru obwodu pod biustem, nie zaś miseczki. Nasz punkt wyjścia stanowi dokładny pomiar podbiuścia. W drugim etapie, rozmiar miseczki jest określany na podstawie tego pierwszego pomiaru. Dlatego dopiero po ustaleniu dokładnego obwodu pod biustem przystępujemy do wyboru odpowiedniej miseczki.

Obwód pod biustem jest uzależniony od naszych wymiarów w tej okolicy oraz od struktury ciała, obejmując miejsce bezpośrednio pod piersiami (nie w pasie). Różnice w budowie ciała, takie jak szczupłe, umięśnione ciało czy miękka tkanka tłuszczowa, oraz różnice w gęstości ciała mają wpływ na ten pomiar. Dlatego osoba o pełniejszych kształtach może nosić biustonosz o rozmiarze 75, podczas gdy osoba wysoka, szczupła, z dobrze zbudowaną klatką piersiową również może mieć ten sam rozmiar.
Podczas pomiaru obwodu pod biustem warto, aby był on stosunkowo ciasny, ale nie na tyle, aby sprawiać dyskomfort czy powodować ból. Następnie zapisujemy wynik i rozważamy najbliższy mniejszy rozmiar obwodu pod biustem, zaokrąglając go w dół. Na przykład, jeśli pomiar wyniósł 85, nie oznacza to, że nasz rzeczywisty obwód pod biustem to 85. W takim przypadku zalecałabym rozważenie rozmiaru 80, co może być bardziej odpowiednie.

Mierzymy obwód w biuście
Podczas pomiaru obwodu w biuście centymetr powinien leżeć na najszerszym miejscu piersi, nie uciskając ich. Miara powinna być przyłożona swobodnie, bez deformowania piersi. Centymetr powinien być ułożony poziomo na ciele, tak aby był na tej samej wysokości zarówno na plecach, jak i z przodu na piersiach. Następnie możemy odczytać wynik pomiaru.

Obliczamy wielkość miseczki

Rozmiar miseczek stanika jest określany na podstawie różnicy między obwodem pod biustem a obwodem w biuście. Na przykład różnica wynosząca 12-13 cm odpowiada rozmiarowi A, a różnica 14-15 cm to rozmiar B, i tak dalej, zgodnie z tabelą rozmiarów.

Różnica obwodów
(pod biustem i w biuście)
Miseczka
12-13 cmA
14-15 cm B
16-17 cmC
18-19 cmD
20-21 cmE
22-23 cmF
24-25 cmG
26-27 cm H
28-29 cmI
29-30 cmJ

Po założeniu biustonosza, nachyl się lekko i ułóż piersi w miseczkach równomiernie, upewniając się, że stanik nie uwiera nigdzie. Umieść prawą dłoń pod lewą miseczką i delikatnie przesuń pierś z okolic pachy, ustawiając ją równomiernie w miseczce, a jednocześnie przytrzymując fiszbinę drugą ręką. Powtórz ten sam krok z drugą miseczką. Jeśli czujesz się komfortowo, a biustonosz nie odstaje, znalazłaś swój idealny rozmiar!

Redakcja modnenewsy.pl