Szantaż emocjonalny – jak rozpoznać, że ktoś manipuluje twoimi uczuciami?

Szantaż emocjonalny stanowi jedną z najbardziej skutecznych technik manipulacji. Polega on na wywołaniu w kimś lęku lub wpędzeniu go w poczucie winy. Tą osobą najczęściej jest osoba bliska: partner, rodzic, przyjaciel. Jak rozpoznać, że ktoś manipuluje Twoimi uczuciami? Sprawdź, jak nauczyć się odmawiać bez wyrzutów sumienia spowodowanych szantażem emocjonalnym. 

Na czym polega szantaż emocjonalny? 

Szantaż emocjonalny polega na wywołaniu w kimś lęku lub wpędzeniu go w poczucie winy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy ofiarą szantażu. W momencie, gdy dochodzi do konfliktu, wydaje się nam, że to nasza wina. Nie potrafimy dostrzec, że zachowaniem szantażysty kieruje potrzeba sterowania naszym życiem albo chęć wymuszenia czegoś na nas, a nie kryje się za nim miłość i troska. 

Jak działa szantaż emocjonalny? 

Szantaże emocjonalny polega na tym, że ktoś próbuje dostać od Ciebie to czego chce, za pomocą manipulowania Twoimi emocjami. Dlatego też istotne jest, aby mieć z kim porozmawiać i rozwiązać ten problem. Pomoc psychologiczna Warszawa będzie świetnym miejscem na omówienie i znalezienie rozwiązania na manipulacje. Im dłużej zwlekamy i udajemy, że cała ta sytuacja nam nie zagraża, tym bardziej szkodzimy sobie. Jednak wpierw warto wiedzieć, jak działa szantaż emocjonalny, aby móc skorzystać z pomocy. A składa się on z sześciu faz: 

  1. Żądanie – wyraża ono przedmiot szantażu emocjonalnego, a więc to, co dana osoba chce osiągnąć poprzez manipulację. Czasem żądanie może zostać wyrażone wprost, czasem niebezpośrednio (sugestie, dąsanie się, obrażanie się) lub występować pod formą żądania udającego troskę.
  2. Opór – w przypadku szantażu emocjonalnego musi wystąpić jakaś forma oporu po stronie osoby, wobec której kierowane jest dane żądanie. Opór ten może występować pod postacią stanowczego „nie”, wycofania się z danej relacji lub pod inną formą niewypełnienia pierwotnego żądania.
  3. Presja – może występować one w formie upartego powtarzania żądania, przeformułowania żądania, licznej argumentacji za swoim żądaniem lub różnego typu ultimatów, w skrajnych przypadkach może być ona krytyką lub poniżaniem.
  4. Groźby – szantaż emocjonalny obejmuje pewną groźbę kary, która wisi w powietrzu i ziści się, jeżeli żądanie nie zostanie wypełnione. Groźba może być pośrednia, bezpośrednia lub zamaskowana.
  5. Uległość – będąc ofiarą szantażu emocjonalnego można mieć wrażenie braku alternatywnego wyjścia.
  6. Powtórzenie – jeżeli szantaże emocjonalny okaże się skuteczny, będzie się on powtarzał.

Jak można radzić sobie z szantażem emocjonalnym? 

Na szantaż emocjonalny najbardziej narażone są osoby o niskiej samoocenie, mające dużą potrzebę akceptacji, a także osoby mało asertywne. Dlatego najlepszą, uniwersalną obroną przed nim jest dbanie o właściwe poczucie własnej wartości. Formą obrony przed szantażem emocjonalnym jest też wysoka inteligencja emocjonalna. Osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafi wyznaczać granice i trzymać się swoich założeń. Wie, kiedy odmówić i potrafi to zrobić. Umie bronić swoich praw, ale szanuje też prawo innych do obrony.

Inne sposoby na poradzenie sobie z szantażem emocjonalnym to odmówienie szantażyście, bez tłumaczenia się. Neutralne odmawianie, bez nadmiernej złości czy szeptu, wymaga wprawy. Jednakże bardzo ważne jest odmawianie w sposób neutralny, bez tłumaczenia się wynikającego z poczucia winy. Warto pozwolić szantażyście przyzwyczaić się do swojej odmowy, ponieważ szantażysta przyzwyczaił się do wcześniejszej uległości. Warto przyzwyczajać go także do odmawiania, co sprawi, że nauczysz się oszczędzać siły i nie obciążać poczuciem winy. 

Najważniejsza jest szczera rozmowa z osobą stosującą emocjonalny szantaż, która pozwala określić jego intencje wobec nas. O wzajemnych potrzebach można przecież rozmawiać bez niepotrzebnego ich ukrywania, które często staje się przyczyną szantażu emocjonalnego. Możliwe, że osoba, która stosuje szantaż emocjonalny zauważy, że postępuje niewłaściwie i podejmie próby zmiany swojego zachowania. 

Ucz się dystansu, a następnie nie ulegaj emocjom, które szantażysta wywołuje, żeby poruszyć twoją czułą strunę. Dostrzeżesz to w momencie, kiedy spojrzysz na całą sytuację na chłodno, obserwując zachowania ludzi, którzy usiłują na Ciebie wpłynąć. Czasami konieczne – np. w przypadku pary, w której związku pojawia się szantaż emocjonalny – może być skorzystanie z pomocy specjalistów, np. z terapii dla par.

Materiał zewnętrzny

Redakcja modnenewsy.pl