Popularne kosmetyki nie testowane na zwierzętach

Należy mieć świadomość, że w Unii Europejskiej nielegalne jest testowanie kosmetyków na zwierzętach. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie w europejskich sklepach można znaleźć produkty przedsiębiorstw stosujących takie praktyki. Dobrą informacją jest jednak fakt, że z roku na rok wzrasta świadomość ludzi jeżeli chodzi o zawartość składników aktywnych w kosmetykach. W jaki sposób można zatem sprawdzić, które kosmetyki nie testowane na zwierzętach?

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach – gdzie należy ich szukać?

Osoby, które chcą mieć całkowitą pewność, a także gwarancję, że dane kosmetyki są cf (wolne od cierpienia) powinny sprawdzić czy na opakowaniach znajdują się właściwe certyfikaty. Doskonałym przykładem może być rysunek króliczka, który jest przyznawany przez znaną i renomowaną organizację PETA.

Produkty, które będą oznaczone we wspomniany sposób nie zawierają w swoim składzie odzwierzęcych składników czy surowców, których pochodzenie wiązałoby się z cierpieniem zwierząt. W kosmetykach nie może zatem pod żadnym pozorem znajdować się olej palmowy, ponieważ uprawy palm będą oddziaływały na wycinanie lasów deszczowych, co jak wiadomo przyczynia się do śmierci bardzo dużej liczby orangutanów.

Znak V

Znak jest przyznawany przez renomowaną Fundację Międzynarodowego Ruchu Na Rzecz Zwierząt Viva kosmetykom cf. Na oficjalnej stronie internetowej wspomnianej fundacji można znaleźć informacje, że każda firma, która będzie ubiegała się o certyfikat musi złożyć oświadczenie, iż surowce wykorzystane do produkcji kosmetyków nie były testowane na zwierzętach. Z kolei w przypadku, gdy dostawcy nie są wytwórcami sprzedawanych surowców muszą w tej kwestii bardzo dokładnie zweryfikować swoich zaopatrzeniowców.

Symbol króliczka na opakowaniu

Symbol będzie świadczył o tym, że dany kosmetyk uzyskał certyfikat PETA. Rekomendowane jest także zaufanie innym znakom przyznawanym przez niezależne stowarzyszenia, które bardzo dbają o prawa zwierząt.

Produkt wegański

Warto wiedzieć, że produkty wegańskie nie zawierają w swoim składzie substancji pochodzenia zwierzęcego. Należy do nich koniecznie zaliczyć keratynę, jedwab, wosk pszczeli czy śluz ślimaka. Godny uwagi jest fakt, że tego typu produkty nie powinny być testowane na zwierzętach, jednak w niektórych krajach mogą występować luki prawne. Zalecane jest zatem dokładne sprawdzenie czy dany produkt na pewno będzie znajdował się na liście kosmetyków cf.

Czy oznaczenie cf jest całkwocie równoznaczne z tym, że kosmetyk jest wegański?

Cruelty free oznacza, że w żaden sposób nie jest zaburzany ekosystem, w którym funkcjonują zwierzęta. Producent kosmetyków nie odbiera np. wosku pszczołom. Warto mieć świadomość, że bardzo duża liczba osób zaopatruje się w produkty wegańskie, gdyż wydaje im się, że w ich składzie znajdują się roślinne składniki.

Kosmetyki mogą być stworzone z syntetycznych substancji, czyli mogą co prawda nie mieć w składzie odzwierzęcych składników, ale będą bardzo dalekie od natury. Godny uwagi jest również fakt, że produkt wegański nie musi wcale być hipoalergiczny. Klient powinien dokładnie wiedzieć czego dokładnie oczekuje od danego kosmetyku. Rekomendowane jest także bardzo uważne czytanie etykiet.

Pobranie aplikacji na telefon

Zdecydowanie najszybszym możliwym sposobem na sprawdzenie czy dany produkt jest cf, będzie skorzystanie z dostępnych aplikacji na telefon. W ten prosty sposób osoba zainteresowana może bez żadnego problemu sprawdzić czy dane kosmetyki są nie tylko wegańskie, ale również nie testowane na zwierzętach. Wystarczy w tym celu wpisać nazwę określonej firmy w wyszukiwarkę. Możliwe jest również skorzystanie z kodu kreskowego.

Można także zaobserwować, że z roku na rok na rynku pojawia się coraz większa liczba przedsiębiorstw, które mają w swoim szerokim asortymencie produkty, które nie są testowane na zwierzętach. Do najbardziej odzwierzęcych składników w kosmetykach należy zaliczyć: miód pozyskiwany od pszczół, jedwab, elastyna czy białko i proteiny.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.