Prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku krokach – o czym pamiętać?

Dbanie o skórę jest szczególnie ważne, ponieważ stanowi ona ochronną powłokę ludzkiego organizmu. Twarz, czyli wizytówka człowieka, powinna być zadbana i wyglądać zdrowo. Jak prawidłowo pielęgnować cerę? W jaki sposób rozpoznać rodzaj skóry? Podpowiadamy.

Czym jest pielęgnacja twarzy?

Prawidłowa i podstawowa kosmetyka cery powinna stanowić codzienną rutynę. Ten kilkuetapowy proces ma duże znaczenie dla wyglądu skóry oraz dobrego samopoczucia. Zmiany pojawiające się na twarzy, zmarszczki czy wypryski mogą być spowodowane nie tylko chorobami czy alergiami, lecz także niewłaściwą higieną. Systematyczna pielęgnacja twarzy niesie ze sobą liczne korzyści takie jak poprawienie wyglądu cery, zniwelowanie lub zmniejszenie widoczności przebarwień czy zredukowanie nierówności, które spowodowane są często gojącym się trądzikiem.

Aby twarz była zawsze dobrze wypielęgnowana, warto znać jej typ. Cera sucha charakteryzuje się szorstkością i brakiem odpowiedniego poziomu nawodnienia. Z kolei cera tłusta objawia się nadmiernym gromadzeniem się łoju oraz sebum w porach na naszej twarzy. Typ cery mieszanej łączy w sobie skórę suchą oraz tłustą. Najbardziej cieszyć się mogą osoby posiadające cerę normalną, bowiem jest ona odpowiednio napięta, nawilżona i wygląda niezwykle promiennie.

Od czego zacząć świadomą pielęgnację twarzy?

Kompleksowe dbanie o naszą twarz to najlepszy sposób na skórę świetlistą, promienną i wyróżniającą się na tle innych zdrowym blaskiem. Codzienna pielęgnacja nie może wtedy ograniczać się do zwilżenia ciepłą wodą skóry, nałożeniem odrobiny pierwszego lepszego żelu do mycia, wytarcia ręcznikiem i nałożeniem uniwersalnego kremu. Jeśli chcemy dać naszej skórze coś więcej, warto zainteresować się świadomą pielęgnacją.

Niezwykle istotną kwestią jest to, co zrobimy zaraz po przebudzeniu. Skóra w czasie snu mocno się regeneruje, dlatego po rozpoczęciu kolejnego dnia bardzo często pojawiają się na niej toksyny. Należy do tego również dodać inne zabrudzenia w postaci sebum, roztoczy i bakterii, które gromadzą się na poduszce. Z tego względu należy uwzględnić delikatne żele myjące. Ceramidy w kosmetyce będą odpowiedzią na nasze potrzeby. W takich produktach warto również szukać kwasu hialuronowego, a także niacynamidu, który wspomaga odbudowę bariery wodno-lipidowej skóry.

Kolejnym krokiem powinno być przywrócenie jej naturalnego pH. Przed rozpoczęciem kolejnych etapów dobrze jest spryskać twarz tonikiem, który dopasowany jest do typu naszej cery. Jego zadaniem będzie również zmniejszenie widoczności porów oraz odświeżenie i przywrócenie witalności. Tak przygotowana cera jest gotowa na przyjęcie dawki uderzeniowej nawilżenia oraz odżywienia. 

Należy jednak pamiętać o kolejności nakładania poszczególnych preparatów. Te lżejsze, o bardziej wodnistej konsystencji mają zdecydowanie pierwszeństwo. Prawidłowa pielęgnacja twarzy na noc to z kolei dobry czas na dogłębne oczyszczenie skóry po całym dniu. W pierwszym kroku konieczne jest zmycie makijażu, a także nadmiaru sebum, kurzu, pyłków roślin czy nawet smogu. Świetnie sprawdzą się tu naturalne oleje. Następnie dobrze jest umyć twarz odpowiednim żelem, a następnie zastosować serum oraz krem.

Redakcja modnenewsy.pl