Spódnica z koła – z czego i jak ją uszyć?

Chyba każda kobieta lubi dobrze wyglądać. Szczególnie latem zakładamy zatem piękne zwiewne sukienki czy spódnice. Czasem jednak zdarzy się, że w niemalże żadnym sklepie nie jesteśmy w stanie znaleźć idealnego modelu. Wtedy warto pokusić się o samodzielne wykonanie takiej garderoby. Zarówno osoby początkujące, jak i te nieco bardziej obeznane w krawiectwie, powinny spróbować wykonać spódnicę z koła. Jak to jednak zrobić? Jakie tkaniny, dzianiny czy materiały będą do tego najlepsze? Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowana! 

Spódnica z koła – jaki materiał wybrać?

Piękne spódnice z koła najczęściej będziemy oczywiście szyć latem. Wtedy warto sięgnąć po lekkie i zwiewne materiały. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się zatem dzianiny jersey ze sklepu https://miekkie.com/category/dzianiny-jersey-32, bawełna czy wiskoza. Tkaniny te są bowiem wspaniałym rozwiązaniem na upały. Jeśli natomiast chcemy wykonać kreacje na sezon jesienno-zimowy, warto pokusić się o welur lub inny grubszy materiał. Pamiętajmy jednak, że ich szycie będzie nieco cięższe niż w przypadku cienkich tkanin. Osoby początkujące powinny zatem zacząć raczej od pierwszej wymienionej grupy. 

Spódnica z koła – co będzie nam potrzebne do jej uszycia?

Zanim zaczniemy szyć spódnicę z koła, musimy przygotować odpowiednie elementy. Najważniejszy będzie oczywiście materiał, który możesz kupić na https://miekkie.com/. Do odzieży w wersji midi potrzebujemy ok. 1,5-2 metrów tkaniny. Niezbędne okażą się także nożyczki, szpilki, metr krawiecki, gumka oraz pisak krawiecki. O maszynie do szycia nie będziemy chyba wspominać. A co jeśli jej nie mamy? Czy igła z nitką dadzą radę? Wszystko zależy od naszych umiejętności. Jeśli zdecydujemy się na taki wariant, pamiętajmy, by na szycie przygotować zdecydowanie większą ilość czasu. 

Spódnica z koła – jak obliczyć odpowiedni obwód talii?

Już jesteśmy prawie gotowe do szycia spódnicy. Musimy już jedynie zmierzyć swoją talię, by wiedzieć, jakie wymiary powinna mieć nasza odzież. Chwytamy zatem za metr krawiecki i mierzymy swój obwód w miejscu, gdzie chcemy mieć pas naszej kreacji. Po otrzymaniu wyniku, np. 80 cm, musimy skorzystać ze wzoru matematycznego na obwód okręgu. Należy bowiem poznać promień naszego koła. Nie martwcie się, nie musicie liczyć tego samodzielnie. Podrzucamy bowiem wam gotowy wzór, który prezentuje się następująco: 

r = obwód talii / 6,28.

Łatwo zatem obliczyć, że przy 80 cm w talii nasz promień wynosi 12,73 cm. Spokojnie możemy zaokrąglić wynik do 13 cm – potrzebujemy bowiem mały zapas na szew. Z tak przygotowanymi wymiarami możemy rozpocząć pracę. 

Spódnica z koła – wykonanie krok po kroku

Dobra, to jak wykonać tę spódnicę z koła? Najpierw składamy materiał. Zasada jest dość prosta – najpierw składamy go na pół, a następnie jeszcze raz na pół. Dzięki temu jeden z rogów będzie cały (czyli nie będzie przy nim obciętej krawędzi materiału). Od właśnie tego miejsca rysujemy kilka naszych 13-centymetrowych promieni. Jeśli mamy duży cyrkiel, będzie nam nieco łatwiej. Gdy go nie mamy, wystarczy narysować 3-4 odcinki, a następnie połączyć je ze sobą (zarysowując ¼ okręgu). Teraz nadszedł czas na długość spódnicy. Działamy oczywiście na tej samej zasadzie. Określamy bowiem najpierw wartość w centymetrach. Jak to zrobić? 

Do naszych 13 cm dodajemy np. 60 cm długości oraz ok. 1 cm zapasu. Odmierzamy zatem w taki sam sposób jak przy talii 74-centymetrowe odcinki, a następnie ponownie łączymy je. Teraz musimy już tylko obciąć materiał w miejscu narysowanych linii i prawie gotowe! Otrzymujemy bowiem coś na kształt pączka z dziurką. Zostaje nam już tylko obszyć talię oraz krańce spódnicy. Na koniec wykrawamy z resztek materiału prostokątny pasek, wkładamy do niego gumkę, całość zszywamy i przytwierdzamy do naszej talii. Teraz możemy już zmierzyć swoją spódnicę i cieszyć się jej pięknym wyglądem każdego dnia!

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *