Czytane bajki dla dzieci. Zalety czytania młodym ludziom

Każde dziecko niekiedy żyje we własnym świecie fantazji. Wiele z nich tworzy ten świat na podstawie swojej wyobraźni, inne czerpią pomysły z opowiadanych bajek i baśni. Bajki, opowiadania i słuchowiska znacznie rozwijają wyobraźnię i kreatywność młodego człowieka, dlatego tak ważnym jest czytanie książek swoim pociechom.

Jakie bajki warto czytać swoim dzieciom?

Jakie walory edukacyjne zawierają czytane opowieści? Ile czasu poświęcać na czytanie bajek? Czytanie bajek to bardzo istotna czynność, która zbliży do siebie uczestników słuchowiska, jak również wzbogaci wiele procesów myślowych i pamięciowych młodego człowieka. Dzięki dobrze dobranym lekturom możliwe jest również wpojenie młodemu człowiekowi wielu korzystnych zasad postepowania. Dziecko wsłuchując się w treść i fabułę bajki, jak również porównując się do jej bohaterów uczy się prawidłowego postepowania, a także zachowań pozytywnych. Poznaje również te negatywne, które nie powinny występować w kanonie zachowań malucha i dorosłych.

Bajki dla dzieci które warto czytać maluchom

Opowieści powinny być dostosowane przede wszystkim do wieku odbiorcy. Ważnym jest również dostosowanie ich do sfery emocjonalnej podopiecznego oraz jego intelektu i zachowań społecznych. Warto wybierać te pozycje, które posiadają morał, jak również wykazują pozytywne bodźce. wśród popularnych lektur dziecięcych znajdują się przede wszystkim:
– „Calineczka”, Hans Christian Andresen,
– bajki i wiersze Jana Brzechwy,
– „O Janku Wędrowniczku”, Maria Konopnicka,
– „Trzy małe świnki”, Grimm Wilhelm,
– „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, Maria Konopnicka,
– „Brzydkie kaczątko”, Hans Christian Andersen,
– „Kopciuszek”, Bracia Grimm,
– „Królowa śniegu”, Hans Christian Andresen,
– „Na jagody”, Maria Konopnicka,
– wiele innych.

Kiedy i jak często czytać dzieciom?

Czytanie bajek swoim podopiecznym powinno stać się rytuałem, który zbliża do siebie członków rodziny. Słuchowiska powinny być organizowane tak często jak się da, a wspólne spędzenie czasu przy książce powinno być niezwykłym, radosnym przeżyciem. Wieczorki z lekturą można traktować jako codzienna rozrywka, jak również element uspokojenia czy zasypiania. Dzięki tego rodzaju zajęciom dziecko uczy się słuchać, wyciągać wnioski, kojarzyć, zapamiętywać, jak również poznaje wiele słów, emocji czy czynności. Odpowiednio dobrane opowieści kształtują zarówno sferę emocjonalną, jak również intelekt i cechy społeczne dziecka. Kształtują jego osobowość i charakter oraz wspomagają ogólny rozwój młodego organizmu.

Redakcja modnenewsy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.