Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Zdrowy tryb życia w ogromnym stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie. Pozwala uniknąć wielu chorób. Często też jest gwarancją szybkiej rekonwalescencji. Sprawdź, jak prowadzić zdrowy tryb życia i przekonaj się, że to wcale nie takie trudne.

Zobacz także: DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE?

Zdrowe odżywianie

Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia mają zdrowe nawyki żywieniowe. Nie oznacza to przestrzegania rygorystycznej diety, czy liczenia kalorii. Zdrowie żywienie sprowadza się do przestrzegania kilku prostych zasad.

Przede wszystkim należy unikać produktów słodzonych i przetworzonych. Ważne, by nie opierać swojego jadłospisu na gotowcach odgrzewanych w mikrofalówce i nie podjadać słodyczy pomiędzy posiłkami. Warto też wyeliminować lub ograniczyć słodkie napoje oraz alkohol.

Najlepszym podejściem do odżywiania jest trzymanie się zasady 80/20. Trzeba starać się w ciągu dnia zjadać zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, które będą sycić i zapewniać energię. Do tego można zjeść coś słodkiego. Podobnie jest z jedzeniem fast foodów. Osoba, która prowadzi zdrowy tryb życia nie musi z nich rezygnować. Nie stanie się nic złego, jeśli raz w tygodniu sięgnie po hamburgera. Ważne, by bilansować to zdrowym jedzeniem przez resztę czasu.

W zdrowym odżywianiu kluczowe będzie więc niepopadanie w skrajności. Nie ma sensu robić sobie wyrzutów z powodu zjedzonej paczki chipsów. Jednak nie wolno też spędzać całego każdego weekendu na spożywaniu chipsów i piwa.

Sport to zdrowie

W tym sloganie nie ma żadnej przesady. Osoby, które są aktywne, ruszają się i spędzają czas na świeżym powietrzu, dłużej zachowują młodość i zdrowie. Po raz kolejny, jak przy jedzeniu, nie ma konieczności sprowadzania tego do zero-jedynkowych zachowań.

Lekarze zalecają, by uprawiać sport minimum 5 razy w tygodniu przez 30 minut. Może to być dowolna aktywność: jazda na rowerze, bieganie lub basen. Nie każdy jednak jest w stanie zmobilizować się do tego. Może czasem da się zrezygnować z windy na rzecz schodów, albo pójść na spacer do sklepu zamiast jechać tam samochodem? To niewiele, ale jeśli w każdym tygodniu uda się to 4-5, to już będzie dla niektórych wielka zmiana.

Nie trzeba uprawiać zawodowo sportu i doskonalić się w jakiejś jego dziedzinie, by prowadzić aktywny tryb życia. Co więcej, jeśli osoby, które nigdy nie uprawiały sportu, nagle zaczną się mu bez reszty poświęcać, prawdopodobnie szybko zrezygnują i powrócą do starych nawyków. Lepiej wprowadzać zmiany powoli.

Spokój i regeneracja

Aby prowadzić zdrowy tryb życia, należy ograniczyć nadmierny stres. Jeśli jest coś, co go powoduje, należy starać się albo unikać tej sytuacji, albo nauczyć się inaczej na nią reagować. Ważne są również prawidłowe relacje z bliskimi, czy hobby, które pomogą odreagować nadmierne zdenerwowanie, np. w pracy.

Istotna, choć często pomijana, jest też jakość snu. Dorosły człowiek powinien starać się spać około 7 godzin na dobę. Należy dbać także o miejsce do spania – wygodne łóżko, przewietrzony pokój i brak rozpraszaczy typu telewizor. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne zaburza produkcję melatoniny i może negatywnie wpływać na sen i odpoczynek.

Zdrowy tryb życia to nie tyle przestrzeganie sztywno konkretnych zasad, ile styl postępowania. Warto wypracować własny, dostosować go do swoich potrzeb w danej chwili i możliwości, które się ma.

Wegetarianizm i weganizm – podstawowe założenia, podobieństwa i różnice

Redakcja modnenewsy.pl