Słowenia co zobaczyć – krótki przewodnik

Kraje byłej Jugosławii cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów z Polski. Najczęstszym celem wycieczek jest, oczywiście, Chorwacja, rośnie jednak również liczba osób odwiedzających Serbię i piękną Czarnogórę. Z roku na rok rośnie też zainteresowanie odpowiedzią na pytanie Słowenia co zobaczyć. Warto więc poznać ten niewielki, ale piękny kraj.

Zobacz także: ZALETY STOSOWANIA KREMÓW NA DZIEŃ Z SPF

Lublana – niezwykła stolica

Lublana z pewnością nie zaimponuje nam swoją wielkością. Jej powierzchnia jest przecież porównywana do tej, jaką zajmuje Zielona Góra. Jeśli jednak nie uważamy, że piękne jest tylko to, co naprawdę duże, możemy liczyć na wiele niezapomnianych doznań. Niewielkie miasto jest wypełnione zabytkami, a jego urokliwa najstarsza część może skłonić nas do pozostania w nim na dłużej. Ulice Starego Miasta już od lat są zresztą niedostępne dla samochodów właśnie po to, aby mieszkańcy i turyści spacerujący po nich mogli wypoczywać w komfortowych warunkach.
Nawet, jeśli w planie mamy jedynie krótki postój w Lublanie, skierujmy się ku Potrójnemu Mostowi. To jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Można się nim zachwycić nie tylko dlatego, że jest wyrazem artystycznego piękna. Most nie ma sobie równych także ze względu na fantastyczny widok, jaki się z niego rozciąga. To idealny punkt do obserwowania lublańskiego zamku wyraźnie dominującego nad stolicą. Sam zamek zresztą również nie powinien nas rozczarować, choć wejście na niego może przetestować naszą kondycje. Możliwość spojrzenia na miasto z góry jest jednak rekompensatą dla tego rodzaju wysiłku.

Koper i jego atrakcje

Choć to Lublana jest stolicą Słowenii, przez lata to nie ona, ale położony nad Adriatykiem Koper był uważany przez mieszkańców za swego rodzaju okno na świat. Jedyny port w tym kraju również dziś budzi zresztą uzasadnione zainteresowanie. Gdy panowała tu Republika Wenecka Koper był jednym z najważniejszych portów Europy Południowej. Tak w nim, jak i w całym miasteczku wpływy weneckie nadal są zresztą silne, o czym możemy przekonać się na każdym kroku podziwiając zachowane zabytki architektoniczne. Staromiejskie place do dziś tętnią życiem, choć znaczenie portu wyraźnie spadło.

Malowniczy Piran

Jeśli Koper wydaje nam się zbyt gwarny, istnieje spora szansa na to, że to Piran będzie tym miasteczkiem, które skradnie nasze serce. Tym, co zwraca na nie uwagę, jest przede wszystkim jego malownicze położenie. Zachwyca także niska zabudowa i pomarańczowe dachy przy jednoczesnym unikaniu imponujących kompresów wypoczynkowych, które wpływają niekorzystnie na krajobraz wielu innych nadmorskich miast. Jeśli chcemy przyjrzeć się miastu z góry, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego. Znakomitym punktem widokowym jest oblegana przez turystów wieża kościoła pod wezwaniem świętego Jerzego. To właśnie od niej warto zresztą rozpocząć zwiedzanie, aby możliwie szybko poznać wszystkie zabytki miasteczka.
Tych ostatnich nie jest zresztą mało. Zachwycić można się zarówno Placem Tartiniego będącym centralnym punktem Piranu, jak i budynkiem miejskiego ratusza. Pięknie prezentuje się także kameralny Plac 1 Maja, który pozwala na odrobinę intymności nawet w sercu sezonu.

Co przynieść ze sobą na parapetówkę?

Redakcja modnenewsy.pl