Twórcze hobby – nie tylko rysowanie!

Zapewne każdy z nas ma jakieś zajęcie na czas wolnym. Niektórzy już od dziecka realizują swoje pasje, inni – odkrywają je na bieżąco. Bardzo często hobby przyjmuje rodzaj kreatywnej twórczości – rysowania, malowania, rzeźbienia… Nie każdy jednak posiada chęci lub zdolności, żeby to robić.  Czy to oznacza, że taka osoba powinna zrezygnować z artystycznych zajęć? Oczywiście, że nie! W tym poradniku zostanie przybliżony pomysły na hobby: scrapbooking. Jest nieco mniej znany, ale równie ciekawy co reszta i z pewnością warto ich spróbować.

Scrapbooking – a co to takiego?

Słowo „scrapbooking” pochodzi od angielskiego „scrap” oznaczającego skrawek. Sam scrapbooking znalazł zastosowanie, gdy druk i gazety się rozpowszechniły. Polega on na ręcznym tworzeniu albumów z pamiątkami lub zdjęciami rodzinnymi, a także na ich samodzielnym ozdabianiu. Nie muszą to być tylko albumy – mogą to także być kartki okolicznościowe, zaproszenia, pudełka… jednym słowem – co tylko przyjdzie do głowy.  Nie istnieją w scrapbookingu sztywne reguły dotyczące ozdabiania prac. Zależy to tylko od kreatywności autora oraz środków, jakie on posiada.

Jakie materiały są potrzebne do scrapbookingu?

Jak to wcześniej zostało wspomniane, nie istnieją poważne wymagania co do formy pracy. Na początek warto zaopatrzyć się jednak w materiały, na których będą się bazować nasze przyszłe prace. Do podstawowych elementów potrzebnych do zaczęcia przygody ze scrapbookingiem zalicza się:

  • nożyczki, nożyk precyzyjny czy gilotynę, która sprawdzi się do większych projektów – innymi słowy, coś do cięcia,
  • klej w sztyfcie lub tubce, taśmę klejącą lub klej na gorąco,
  • różnego rodzaju papier –  przyda się go bardzo dużo. Brystole, bloki techniczne, kolorowe i białe, a także inne rodzaje papieru z pewnością znajdą zastosowanie,
  • linijkę,
  • stemple, tusze, naklejki, dziurkacze, szablony do obrysowywania,
  • różnego rodzaju koraliki, guziki, kawałki papieru, stare zdjęcia, koronki – materiały często określane jako „przydasie”

Początkującemu scrapbookerowi może sprawdzić trudność skompletowanie wszystkich materiałów w szybkim czasie. Godny polecenia jest sklep https://zielonekoty.pl/ , który oferuje wiele przydatnych przedmiotów w jednym miejscu i w przystępnej cenie.

Jak stworzyć album metodą scrapbookingu?

Przy wykonywaniu naszej pierwszej pracy, najpierw trzeba zastanowić się nad motywem przewodnim. Będzie to pamiątka dla dziecka, a może album z wakacji? Obranie tematu pozwoli na łatwiejsze dopasowywanie dekoracji.

 Następnym krokiem jest dobranie bazy pod album. Odpowiedni zeszyt to podstawa. Zadbajmy o rozmiar, kolor i kształt, który będzie wpasowywał się do motywu. Na początek sugeruje się mniejszy album – zbyt duża przestrzeń do wypełnienia może przytłaczać początkującego.

 Gdy baza do albumu została przygotowana, pora na przyklejanie papieru i zdjęć. Należy robić to z umiarem – zbyt dużo elementów będzie sprawiało wrażenie nieładu, chaosu. Na koniec zostaje najprzyjemniejsza część – ozdabianie albumu różnego rodzaju tasiemkami, koralikami i pieczątkami.

Scrapbooking potrafi być relaksującym i pożytecznym hobby. Własnoręcznie wykonany podarek z pewnością zostanie doceniony przez najbliższych i wywoła uśmiech na ustach obdarowanego. Spróbuj swoich sił już dziś i daj się ponieść kreatywności!

 

 

Redakcja modnenewsy.pl