Hatha joga czyli joga dla każdego

Hatha joga to tak naprawdę każdy styl jogi w ujęciu fizycznym. Skupiamy się więc tutaj głownie na pracy z ciałem, a nie na rozwoju duchowym. W jej obrębie jest wiele innych rodzajów jogi. Właśnie dlatego nie jest ona sama w sobie rodzajem, co jest często mylone u początkujących osób. Można jednak zobaczyć ją w grafikach różnych szkół. Oznacza to, że zajęcia te będą prowadzone bardzo spokojnie i umiarkowanie, nie będą dynamiczne. Taka hatha joga jest więc idealna dla osób początkujących.

hatha joga praktyka

Czym właściwie jest joga?

Coraz to modniejsze staje się praktykowanie jogi. Wysiłek ten ma korzystny wpływ na samopoczucie i samodyscyplinę. Potwierdzą to liczne badania naukowe dotyczące psychologii oraz te o zdrowiu organizmu. Uznaje się ją za trening ciała i duszy. Można ją praktykować w domu jak i w zorganizowanej grupie. Instruktor jogi musi przejść długi kurs, aby zacząć szkolić innych, więc ciężko trafić w szkołach na nieprofesjonalne podejście.

Praktyka jogi sięga setek lat, lecz ostatnio staje się jeszcze bardziej popularna, jakby dostała drugie życie. Pochodzi ze Wschodniej filozofii, a dokładniej z Indii. Tam właśnie wszystko się zaczęło. System jednoczenia woli z ciałem wyrażony w pozycjach i stanach jogi- wywodzi się właśnie z tego azjatyckiego państwa.

Na czym polega hatha joga?

By lepiej zrozumieć jej sens, zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia. Ha- oznacza aspekt słońca. Są to ogólne nakazy moralne, do których zaliczyć możemy naukę prawidłowego oddechu, praktyki indywidualne, pozycje jogi. Symbolizuje też siłę życiową i proces uczenia się.

Z kolei Tha jest aspektem księżyca. To umiejętność wycofania zmysłów konieczna do osiągnięcia kontroli nad nimi, koncentracja na różnych procesach zachodzących w ciele, oddechu i umyśle, stan zintegrowanej świadomości, medytacja oraz oddech i umysł w równowadze. Jest więc symbolem świadomości i podróży do wnętrza celu.

Hatha joga składa się z głównie z pozycji fizycznych jak i również technik oddechowych. Sesje często kończą się nie trwającą długo medytacją. Dzięki zajęciom z trenerem, uzyskasz szereg wskazówek i porad co do wykonywanych pozycji.

hatha joga trening

Do kogo kierowna jest joga?

Właściwie nie ma ograniczeń co do wieku dla osób zainteresowanych praktyką jogi. Równie bez znaczenie jest płeć, kobiety jak i mężczyźni są mile widziani na zajęciach. Właściwie każdy, kto chce poprawić swoją kondycję i zrelaksować ciało i umysł, może zacząć z nią przygodę. Szczególnie zapraszane są osoby, które mają problem z bólem pleców. Zajęcia te pozwolą wzmocnić ciało i poprawić postawę.

Praktyka jogi jest subtelna, lecz może być sporym wyzwaniem fizycznym i psychicznym na początku przygody. Mięśnie mogą nie dawać nam spokoju podczas treningu, ale efekt jest warty poświęceń.

Redakcja modnenewsy.pl