O filtrach do oczyszczacza powietrza Sharp i nie tylko

Niewielu z nas słyszało o takich oznaczeniach jak filtr węglowy, HEPA czy jonizacja, a rozwinięcie ich i zrozumienie istoty działania filtrów, które stosowane są w oczyszczaczach powietrza, nie jest łatwym zadaniem. Jednak aby wybrać urządzenie, które będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb, warto w stopniu podstawowym zaznajomić się z tymi oznaczeniami.

Czy całkowicie sterylne powietrze to dobry pomysł?

Bez wątpienia uzyskanie całkowicie czystego powietrza jest praktycznie niemożliwe. Stuprocentowej skuteczności nie gwarantuje żadne urządzenie, jednakże na rynku coraz częściej można znaleźć oczyszczacze powietrza osiągające bardzo wysoki wynik skuteczności działania. Ciągły rozwój i badania sprawiają, że technologia wdrażana w systemy oczyszczania stają się coraz bardziej efektywne. Czystość powietrza bliska 100% jest niezbędna w przypadku prowadzenia wielu badań z zakresu fizyki, a także chemii.

Na szczęście, jeśli chodzi o zastosowania domowe, tak profesjonalnych urządzeń nie potrzeba wdrażać. Warto także wspomnieć, iż przebywanie w sterylnie czystym powietrzu nie jest zbyt korzystne dla układu immunologicznego. Organizm ludzki wręcz potrzebuje kontaktu z wszelkimi drobnoustrojami oraz innymi zanieczyszczeniami, aby móc wytworzyć komórki, które w następstwie zbudują naturalną odporność. Dlatego też w poszukiwaniu oczyszczacza powietrza niekoniecznie należy wybierać te droższe i stu procentowo skuteczne. Nasz organizm nie odczuwa żadnej różnicy pomiędzy 95 a 100% skuteczności oczyszczania powietrza.

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

Filtry do oczyszczacza powietrza Sharp dzielimy na:

  • węglowe
  • HEPA
  • wstępne

Jeśli chodzi o filtry wstępne, to są one montowane przy wlocie powietrza. Zbudowane są z drobnej siateczki, a ich zadanie polega na zatrzymaniu większych zanieczyszczeń, które najczęściej powodują zapychanie się kolejnych filtrów. Skutkiem mogłaby być ich nieprawidłowa praca, a nawet uszkodzenie. Filtry wstępne oczyszczają powietrze przede wszystkim z włosów, sierści, kurzu oraz okruchów.

Filtry HEPA to podstawowe i najbardziej skuteczne rozwiązania, które stosuje się w oczyszczaczach powietrza. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest utrzymanie jak najwyższej czystości powietrza. Korzystają z nich zakłady farmaceutyczne, firmy tworzące czułą elektronikę oraz szpitale i elektrownie jądrowe.

Filtry węglowe są rodzajem filtrów, których rdzeń stanowi węgiel aktywny. Bez wątpienia im więcej jest go w filtrze, tym większa jest szansa na dużą skuteczność procesu oczyszczania. Węgiel aktywny cechuje się wyjątkową skutecznością usuwania zanieczyszczeń, która wynika z porowatej powierzchni. Filtry węglowe charakteryzują się niemalże stuprocentową skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń gazowych i nieprzyjemnych zapachów. Ten rodzaj filtrów jako jedyny radzi sobie skutecznie ze szczególnie trudnym do usunięcia zapachem dymu tytoniowego. Jednakże najważniejszą cechą filtrów węglowych jest zdolność do neutralizacji lotnych związków organicznych.

Redakcja modnenewsy.pl