Oleje sposobem na walkę z wysokim poziomem cholesterolu

Choć cholesterol odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, jego nadmiar stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi dotyka coraz większą grupę społeczeństwa. Problem ten nie dotyczy już tylko starszych dorosłych, ale staje się także coraz bardziej popularny wśród młodych ludzi.

 

Podwyższony poziom cholesterolu

 

Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są: stosowanie nieodpowiedniej diety oraz coraz mniejsza aktywność fizyczna, a nawet całkowity jej brak. Nadmiar cholesterolu odkłada się w tętnicach, utrudniając w ten sposób przepływ krwi. Taka długotrwała sytuacja, w konsekwencji może doprowadzić do miażdżycy oraz zawału mięśnia sercowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Szczególnie ważnym jest zatem, aby często kontrolować poziom cholesterolu, a w razie podwyższonego poziomu poczynić jak najszybsze kroki, aby obniżyć jego występowanie.

 

Sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu

 

Istnieje kilka naturalnych sposobów walki z wysokim poziomem cholesterolu. Pierwszym i najważniejszym sposobem jest zmiana diety. Ograniczanie tłustych, smażonych, mocno przetworzonych potraw powinno być pierwszym podjętym krokiem w tej walce. Następnie należy wprowadzić więcej aktywności fizycznej do swojego życia. Połączenie prawidłowego sposobu odżywiania się z regularnymi ćwiczeniami przynosi najlepszy rezultat w walce z wysokim poziomem cholesterolu.

 

Oleje sposobem na redukcję cholesterolu

 

Kolejnym sposobem na obniżenie cholesterolu jest stosowanie olejów. Zauważono, że regularne spożywanie olejów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe znacząco redukuje poziom złego cholesterolu. Do takich najpopularniejszych olei zaliczają się:

 

  • Olej z wiesiołka – olej ten, bogaty jest w kwas linolowy i gamma linolenowy, dzięki którym, cholesterol nie odkłada się w postaci złogów, redukując ryzyko wystąpienia miażdżycy. Preferowana dzienna dawka oleju z wiesiołka to 2-3 łyżki na dobę, przed posiłkami; dostępny jest także w postaci kapsułek

 

  • Olej lniany – ten olej jest źródłem kwasu alfa-linolenowego, który skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi; zalecana dawka to 25 ml na dobę;

 

  • Olej z ostropestu – olej ten bogaty jest w kwasy linolowy i oleinowy, dzięki którym stabilizuje poziom cholesterolu we krwi; preferowana dawka to dwie łyżeczki dziennie.

 

Chcesz obniżyć cholesterol? Zacznij od zmiany diety

 

Odpowiednia dieta to podstawa dla każdego, kto chce się możliwie jak najdłużej cieszyć zdrowiem. Co jeść, by uniknąć problemów ze zbyt wysokim cholesterolem? Jakie produkty pozwolą nam skutecznie obniżać jego poziom?

 

Jeśli dokuczają nam problemy, za które odpowiada wysoki cholesterol, musimy zmienić swe życie. Ważna będzie aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, bazująca na świeżych i lekkich produktach. Aby obniżyć cholesterol, powinniśmy częściej sięgać po te produkty, w których znajdują się kwasy tłuszczowe omega-3. Znaleźć je możemy m.in. w olejach roślinnych, w nasionach i pestkach, a także w tłustych rybach. W diecie nie może też zabraknąć świeżych owoców oraz warzyw, dzięki którym można się uporać z wysokim cholesterolem, a przy okazji zmniejszyć ryzyko pojawienia się takich chorób, jak miażdżyca i problemy z sercem.

 

W trakcie stosowania diety na obniżenie cholesterolu ważne staje się też ograniczenie spożywania mięsa, a przede wszystkim znaczne ograniczenie mięsa wieprzowego i wołowego w diecie. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad może nam przynieść wspaniałe efekty i sprawić, że uda nam się utrzymać poziom cholesterolu w normie.

 

 

Utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu jest bardzo ważnym zadaniem każdego, kto chce cieszyć się długim zdrowiem. Warto korzystać z dobrodziejstw natury, która dała wiele roślin, dzięki którym można zredukować nadmierny cholesterol. Należy jednak pamiętać, że te metody opierają proces walki z cholesterolem, jednak nie zastąpią całkowicie leczenia, dlatego w każdym przypadku należy się skonsultować z lekarzem. Wybierając oleje, pamiętaj, aby korzystać ze sklepów, które cieszą się zaufaniem wśród klientów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wspierasz swój organizm najwyższej jakości, naturalnymi produktami.

 

Redakcja modnenewsy.pl