Zmiana z blondu na brąz – wskazówki odnośnie farbowania jasnych włosów

Zwykle uważa się, że to rozjaśnianie włosów jest zabiegiem trudniejszym od ich przyciemniania, jednak i to wymaga pewnej wiedzy, żeby uniknąć zniszczenia włosów czy niechcianych refleksów kolorystycznych. Rezygnujesz z blondu na rzecz jasnego bądź nawet czekoladowego brązu? Sprawdź, jak zrobić to dobrze.

Zmieniaj kolor stopniowo

Przyciemnianie koloru włosów może wydawać się łatwe i szybkie – w końcu ciemna farba powinna świetnie pokryć rozjaśniane włosy, zapewniając żywy i wyraźny kolor. Musisz jednak wiedzieć, że tak drastyczna zmiana koloru może mieć przykre konsekwencje dla Twoich włosów, które z pewnością będą zauważalnie osłabione. Co więcej, pokrycie włosów blond klasyczną farbą, zwłaszcza po rozjaśnianiu, nie zawsze przynosi estetyczne i trwałe efekty.

Jeśli chcesz podejść do koloryzacji profesjonalnie, zmieniaj odcień swoich włosów stopniowo, jednorazowo nie więcej niż o 3 tony. Na początek dobrym wyborem będzie naturalny jasny brąz farba, która na rozjaśnianych włosach może dać bardziej wyraźne efekty, niż się spodziewasz. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze ciemniejszy odcień brązu, wykorzystaj jaśniejsze kolory jako bazę ułatwiającą stopniowe przejście i zapewniającą lepsze krycie farby.

Wybieraj delikatne produkty do koloryzacji

Zarówno włosy w naturalnych odcieniach blondu, jak i rozjaśniane, często są cienkie i mają problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia. Z drugiej strony produkty do koloryzacji łatwiej i wyraźniej pokrywają jasne odcienie włosów, dlatego nie ma potrzeby stosowania na nich trwałych farb o silnym składzie i działaniu.

Do farbowania jasnych włosów świetnie sprawdzą się delikatne produkty do koloryzacji jak pianki, kremy koloryzujące i tonery. Nie wnikają one w strukturę włosa tak, jak tradycyjne trwałe farby. Działają jedynie z zewnątrz, tworząc na włosach kolorową powłokę dodającą im zdrowego blasku.

Pamiętaj o pigmentacji włosów rozjaśnianych

Masz rozjaśniane włosy i chcesz powrócić do ciemnych odcieni? Przed farbowaniem nie zapomnij o pigmentacji, podczas której włosy odzyskują nieco barwników wytrącanych z nich przy rozjaśnianiu. Bez tego zabiegu będą one znacznie bardziej narażone na trwałe uszkodzenia podczas farbowania. Co więcej, pigmentacja przygotowuje włosy na pokrycie ciemniejszym kolorem, chroniąc przed wypłukiwaniem barwników z farb, zwiększając ich trwałość i zapobiegając nierównomiernemu kryciu.

Pigmentacja włosów przed farbowaniem polega na nałożeniu na nie odpowiedniego produktu, który przyciemni nieco ich odcień i stworzy swego rodzaju bazę przed nałożeniem docelowego koloru. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, umów wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim, żeby zapobiec uszkodzeniu włosów.

Jak unikać niechcianych odcieni po farbowaniu?

Po zmianie koloru włosów może się zdarzyć, że zauważysz na swojej fryzurze niechciane odcienie i refleksy. W przypadku farbowania jasnych włosów najczęściej są to żółte oraz zielone kolory. Skąd się biorą? To efekt niewłaściwie użytej farby lub dobranego koloru. Połączenie barwników może wywołać efekt zielonkawych refleksów. Niewłaściwa pigmentacja często daje efekty w postaci żółtych kosmyków.

Jeśli na Twoich włosach pojawią się niepożądane odcienie, nie próbuj ich rozjaśniać ani nakładać chemicznych farb. Takie zbiegi znacznie je osłabią, a nie zagwarantują idealnego efektu, zwłaszcza kiedy są powtarzane w krótkim odstępie czasowym. Zamiast tego sięgnij po tonery do włosów – kosmetyki przeznaczone do usuwania niechcianych odcieni, korekty po farbowaniu i neutralizacji refleksów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja modnenewsy.pl