Zadbaj o odpowiednie normy BHP w swojej firmie

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pojęcie BHP określa ogólnie przyjęte normy, które w pełni mają zagwarantować zatrudnionym pracownikom właściwą ochronę podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Co kryje się dokładniej pod przyjętymi zasadami? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Podstawa prawna z zakresu BHP 

Co prawda, zasady BHP mogą się od siebie nieco różnić, ponieważ wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim zakładem pracy ma się do czynienia. Jednak podstawowe zasady BHP ustalone są zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szczegółowe informacje można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Można także wymienić dodatkowe dokumenty, ale to jest najważniejsza podstawa prawna, która reguluje wszystkie inne przepisy.

Odpowiednia odzież robocza — fartuch BHP 

Jednym z nieodzownych elementów zapewniających właściwą ochronę pracownika, jest stosowna odzież robocza (fartuch bhp). Ta obowiązuje zarówno w branży spożywczej, przemysłowej, jak i różnego rodzaju firmach świadczących usługi zdrowotne. W wielu przedsiębiorstwach wymagany jest, chociażby fartuch ochronny, który zabezpieczy skórę pracownika przed:

  • zabrudzeniami,
  • ewentualnymi substancjami chemicznymi,
  • czy oparzeniami podczas pracy w punktach gastronomicznych. 

Fartuch ochronny BHP ma szerokie zastosowanie i stanowi doskonałe zabezpieczenie w trakcie pracy. Fartuchy (BHP) ochronne wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na zabrudzenia, uszkodzenia. Szeroki wybór modeli, które oferuje sklep (BHP fartuch), sprawia, że bez problemu dobierzesz odpowiedni krój, dopasowany do typu działalności. 

Czym są szkolenia z BHP?

Aby mieć pewność, że każdy pracownik zapoznał się z tego typu przepisami, w każdej firmie cyklicznie odbywają się wstępne szkolenia BHP. Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków zawodowych, pracownik musi odbyć takie szkolenie i zdać egzamin, który będzie potwierdzeniem przyswojenia wiedzy. W kolejnych latach odbywać się będą szkolenia okresowe, których celem jest odświeżenie wiedzy. Pracownicy na każdym szczeblu (również kadra kierownicza) musi przystąpić do takich szkoleń. W innym przypadku nie będą mogli przystąpić do wykonywania obowiązków.

Regularne szkolenia zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa w czasie pracy. Wśród omawianych zagadnień znajdują się takie pozycje, jak:

  • obsługa maszyn,
  • dozwolony czas pracy,
  • zachowanie pracowników podczas wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń,
  • czy właściwa odzież BHP.

Fartuch, odpowiednio dobrane spodnie oraz obuwie, które zasłania całą stopę, zapewni odpowiedni poziom zabezpieczenia ciała pracownika. 

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

W wielu miejscach można spotkać się z opinią, że szkolenia BHP są nudne. Jednak do tego tematu należy podejść poważnie, ponieważ w trakcie tego spotkania omawiane są najważniejsze zasady, które pozwolą zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy. O samych wypadkach w zakładach pracy różnego typu mówi się bardzo dużo. Wiele z nich jest wynikiem nieprawidłowego postępowania, łamania podstawowych przepisów BHP. Dlatego należy mieć świadomość ich obecności, aby nie zaszkodzić nie tylko sobie, ale także innym współpracownikom.

Prowadząc własną działalność, która zatrudnia pracowników, nie zapomnij o kluczowym elemencie, jakim jest stworzenie dogodnych warunków do pracy. W tym z całą pewnością pomogą ci obowiązujące normy i przepisy wyszczególnione w procedurach BHP. Wyposaż swój zespół w fartuchy robocze dopasowane do typu działalności oraz niezbędną wiedzę, która pomoże im odpowiednio reagować podczas nieprzewidzianych zdarzeń. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja modnenewsy.pl